Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

LÉKO: Zemanovo urážení tajné služby splňuje i ty nejortodoxnější definice banánové republiky

Alexandr Petrov a Ruslan Boširov alias Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Petrov a Ruslan Boširov alias Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga v... | foto: ČTK

Současná česká společnost, která je nekonečným opakováním britského seriálu Profesionálové v České televizi nesmírně dobře vzdělávána ve věci špionážních záležitostí, musí žasnout. Tohle by se nestalo ani Doyleovi, ani Bodiemu, natož jejich šéfovi Cowleymu, avšak ani jejich drsným, přitom ne příliš vzdělaným seriálovým protivníkům ze sedmdesátých let.

To, čeho jsme svědky při sledování špionážního skandálu, by snad neprovedli ani hlavní postavy ruského dětského seriálu Čuk a Gek.

Buď musíme přijmout názor, že ruskou vojenskou rozvědku GRU vede parta senilních generálů, kterým doposud nikdo neřekl, že na Západě už existují kamery a programy na rozpoznávání lidských obličejů, anebo pravda je taková, že Rusko provádí svoje násilné akce v zahraničí naprosto nepokrytě.

Výlet dvou ruských fitness trenérů Alexandra Miškina a Anatolije Čepigy v roce 2018 do britského Salisbury, které ruská propaganda představila v televizi jako nic netušící turisty a jejichž skutečnou identitu odhalil „investigativní“ server Bellingcat, působil jako přitažený za vlasy. Nicméně to, že k otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala novičokem ve Velké Británii použili stejné pasy jako při výletě do České republiky, přesněji na Moravu, v roce 2014, svědčí o trestuhodném šlendriánu v sekci registrace krycích dokladů v ruských tajných službách. 

Koláž fotografie Anatolije Čepigy z vojenské akademie a Ruslana Boširova z...
Proměna. Vlevo foto z pasu příslušníka GRU Anatolije Čepigy z roku 2003....

Buď GRU nezná základní pravidlo tajných služeb, že po podobných akcích je třeba padělané pasy okamžitě spálit, nebo Miškin a Čepiga jsou prostě smolaři, kteří si pro prohlídku katedrály v Salisbury a valašské zvonice ve Vrběticích vybrali opravdu špatné datum. Rusko vytvořilo obrovský problém a pak ať se nediví, že na jeho dva agenty s trochou odborné pomoci reálných tajných služeb spojenců České republiky, kteří se těší plné důvěře hlav svých států, si mohou došlápnout i naši „čučkaři“.

O národních zájmech nestačí jen mluvit

Jenže obrovský problém máme i my doma. Na světě jsou země, jejichž představitelé historicky desetiletí nepřiznávali, že mají nějaké tajné služby. Jsou jistě i státy, jejichž vlády s prací svých tajných služeb nejsou zcela spokojeny. Ale na světě existuje pouze jediný stát, jehož hlava dlouhá léta veřejně zpochybňuje a uráží práci nejvýznamnější tajné služby v zemi a opakovaně žádá hlavu jejího ředitele. 

Taková situace logicky nejen brutálně destabilizuje politiku daného státu, ale působí devastačně i na prosazování národních zájmů, o kterých prezident Miloš Zeman často a rád hovoří. Situace, která v České republice nastává, bohužel splňuje i ty nejortodoxnější definice banánové republiky.

A i když občané České republiky, kteří z velké části vidí v tajných službách stále jen jakousi demokratickou formu někdejší Státní bezpečnosti, mohou sice nad tímto problémem mávnout rukou, na druhé straně naši spojenci mají právo klást si otázku, jak mohla taková situace u nás vzniknout. Proto se nedivme, že když je žádáme o vyjádření solidarity, spojenci si položí otázku, proč by měli stát automaticky za Českou republikou, když si dokonce i prezident našeho státu vzal týden na rozmyšlenou, jak se k věci postaví. Jestli náhodou neposlechne svoje dvojče exprezidenta Václava Klause, neoznačí zprávy českých tajných služeb za nepodložené a neomluví se Rusku. Právě toho se někteří spojenci České republiky na základě dlouholeté zkušenosti pravděpodobně obávají.

Samozřejmě Miloš Zeman má i jinou možnost. Například sdělit občanům České republiky, že nás v posledních letech svojí ne zcela správnou úvahou a pod vlivem některých svých poradců protáhl čínským a ruským blátem, tyto chyby si plně uvědomuje, a proto se omlouvá.

Miloš Zeman chtě nechtě stanovuje hlavní téma příštích voleb. Doposud se počítalo s tím, že se v létě bude hrát o hlavu ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky, jemuž za pár měsíců končí mandát, a že v říjnových volbách se bude hrát hlavně o hlavu premiéra Andreje Babiše. A teď na šachovnici české politiky vzniká kompletně nová situace, že se po říjnových volbách s novou sněmovnou a současným Senátem může dokonce hrát i o hlavu státu.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...