16. července 2015 1:03 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Možná potkáte i skřítka Dobročáska

Během sezóny jsou denně kromě pondělí nabízeny zdarma komentované prohlídky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během sezóny jsou denně kromě pondělí nabízeny zdarma komentované prohlídky... | foto: Archiv města

LIPNÍK NAD BEČVOU  Kovářské město Lipník nad Bečvou láká turisty svou podmanivou atmosférou, bohatou historií a širokou nabídkou kulturních akcí. Ve spojení s nedalekým hradem Helfštýnem vybízí k návštěvě Moravské brány.

V letošní sezóně lze navštívit upravený zámecký park, poslechnout si tikot zrestaurovaného stroje věžních hodin z 1. poloviny 18. století. A pokud budete mít štěstí, možná potkáte i hodinového skřítka. 

Letošní novinka v nabídce turistických služeb potěší zejména milovníky vojenské historie. Turistické informační centrum spolu s městem připravilo nový prohlídkový okruh s názvem Po stopách hrdinů. Trasa prohlídky vede kolem nejvýznamnějších pomníků a pamětních desek i na místa, která jsou spojená s válečnými událostmi. 

Během sezóny jsou denně kromě pondělí nabízeny zdarma komentované prohlídky města s průvodcem se začátkem vždy v 10:00 a ve 14:00 hodin od turistického informačního centra, stačí, když přijdou tři zájemci.

Kromě historické prohlídky města mohou návštěvníci až do září absolvovat i speciální prohlídky židovských památek, církevních památek, lipenských parků a zahrad, nebo kovářské prohlídky. Pravidelné bezplatné prohlídky městské památkové rezervace vedou do renesanční zvonice, typické dominanty Lipníka nad Bečvou. Zde je umístěn historický hodinový stroj z věže sousedícího farního kostela sv. Jakuba Většího. Návštěvníci uvidí, jak se stroj uvádí do chodu a seznámí se s ochráncem stroje, hodinovým skřítkem Dobročáskem.

V přízemí galerie Konírna, která letos slaví páté narozeniny, vystavuje do 23. srpna svá plátna slovinská malířka Anka Krašna. Výstava je pořádána ve spolupráci s Katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Jedenáctý ročník exteriérové výstavy Kov ve městě přivádí do kulis historické architektury Lipníka nad Bečvou desítku impozantních exponátů současného sochařství v kovu. Přímo v ulicích centra, na náměstí, za KD Echo a na zámeckém nádvoří představují své sochy dva mladí uznávaní umělci Lukáš Rais (*1975) a Jakub Flejšar (*1980). Oba jsou absolventy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde studovali v ateliéru sochařství pod vedením Prof. Jiřího Beránka. Pro jednoho jsou typické oblé tvary, pro druhého hranaté.

Po Lipníku nad Bečvou bude opět jezdit oblíbený autovláček. Poprvé na svou trasu vyrazí při Svatojakubských hodech v neděli 26. července a při Dnech evropského dědictví v sobotu 5. září, kdy budou přes den otevřeny významné lipenské památky s doprovodným programem.

Širší okolí města Lipník nad Bečvou se stalo přitažlivou destinací cyklistů i in-line bruslařů, putujících po Cyklostezce Bečva a po Jantarové cyklostezce. Na sportovce, kteří si najdou čas a z cyklostezky odbočí do centra města Lipník nad Bečvou, zde čeká mnoho příjemných zážitků.

Miroslav Přikryl, starosta Lipníku nad Bečvou, (UNIE PRO LIPNÍK)

Miroslav Přikryl, starosta Lipníku nad Bečvou, (UNIE PRO LIPNÍK)