Teplo zabilo lyže. Je jen otázkou času, kdy přijde žádost o dotace

Premium

Lyžaři vyzkoušeli nový areál v Orlickém Záhoří. (10. února 2024) | foto: Martin Veselý, MAFRA

  13:05
Letošní zima byla pomstou lyžařům. Lyžovalo se jen krátce, nakonec často nepomohlo ani umělé zasněžování. Výjimka, chce se říci. Jenže dlouhodobá měření ukazují, že jde o trend – a bude to ještě horší. Zkrátka globální oteplování je neúprosné.

Má to i povážlivý ekonomický rozměr. Horská turistika u nás zaměstnává asi 44 tisíc lidí a do rozpočtů přispívá miliardami korun. Navíc Česko je i velkým exportérem lyží. Jenže tomuhle byznysu už není pomoci.

Podle jedné švýcarské studie bude v polovině století obtížné vytvořit dostatek sněhu umělým zasněžováním i v nadmořské výšce pod 1800 metrů.

Přitom nejvyšší česká hora, Sněžka, má jen 1603 metrů. Navíc už dlouho předtím u nás zaniknou stovky malých skiareálů, které teď přežívají jen s vypětím sil. Běžkovat bude možné jen občas.

Vyzkoušejte siPremium za polovinu

S reklamou Bez reklam

Měsíční

49
99 Kč
Předplatit
Ušetříte 50 Kč

Roční

690
989 Kč
Předplatit
Ušetříte 30 %
 
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou
• Hrajete o 10 000 Kč na dovolenou

Dvouleté

1 889
Předplatit
Nejvýhodnější
Ušetříte 20 %
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou
• Hrajete o 10 000 Kč na dovolenou

Měsíční

199

Roční

1 990
Předplatit
Ušetříte 398 Kč oproti
měsíčnímu předplatnému
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou
• Hrajete o 10 000 Kč na dovolenou

Dvouleté

3 690
Předplatit
Ušetříte 1 086 Kč oproti
měsíčnímu předplatnému
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou
• Hrajete o 10 000 Kč na dovolenou

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Vstoupit do diskuse
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.