Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Děs a hrůza na trzích

Názory

  14:03
Když vládnou na trhu čisté emoce, respektive strach, děs a panika, situace se také logicky špatně a s odstupem analyzuje. Jak má někdo vědět, co bude, když panika a emoce začnou samy jako mocní hráči přetvářet realitu?

Podporovatelé úsporných opatření na páteční demonstraci v Aténách foto: Reuters

Zde jsou výroky „expertů“, které nabízí analýza Reuters. „Jsme uprostřed výbuchu strachu v plné síle.“ „Je to v Číně vzniklá makropanika.“ „Volatilita bude přetrvávat, dokud se neobjeví nějaká povzbudivější zpráva nebo nějaká silná měnověpolitická akce, jako je například silné měnové uvolnění.“ „Začíná to vypadat jako asijská krize v roce 1997. Spekulanti se zbavují nejzranitelnějších aktiv.“ „Čína bude přinucena devalvovat ještě víc.“

Když vládne strach, jsou experti na predikce zkrátka bezmocní, což je asi lepší, než kdyby nás přesvědčovali o tom, že vědí, co bude.

Na Bloombergu vše shrnuje Mohamed El-Erian.

  1. Katalyzátor pádu trhů leží mimo vyspělé země – slabý růst v Číně, recese v Brazílii, Rusku a Turecku. To vše začalo doprovázet oslabenou Evropu a Japonsko.
  2. Trhům není jasné, jaké budou politické odpovědi vlád, jako je ta čínská, jestli budou podporovat akciový trh apod.
  3. Dopad slabšího růstu je zvláště intenzivní na země, které jsou závislé na poptávce po ropě.
  4. Vývozce surovin a komodit ohrožuje kombinace pádu cen komodit.
  5. Některé finanční produkty a portfolia jsou designovány tak, že omezují rizika během období volatility, zhoršuje se nákaza a zvyšuje riziko přestřelení.
  6. Existuje obava, zda budou centrální banky schopny reagovat tak pružně jako v minulých letech. Zatím to například vypadá, že americká centrální banka (Fed) je stále spíše odhodlaná zahájit zvyšování úrokových měr.

Bývalý americký ministr financí Lawrence Summers v textu pro Financial Times varuje právě americkou centrální banku před zvyšováním úroků, což prý může ohrozit všechny tři cíle Fedu: cenovou stabilitu, plnou zaměstnanost i finanční stabilitu. Podle autora bude svět potřebovat úroky blízké nule po celou další dekádu. Nové podmínky vyžadují novou politiku – jako je podpora státních i soukromých investic. Dokud nejsou tyto podmínky implementovány, dokud nevzrostou inflační očekávání a dokud nepropukne na trzích euforie, neměl by Fed zvyšovat úrokové míry.

Podle článku Andyho Mukherjeeho na webu Reuters je reálné riziko, že většina východoasijských zemí opět zavede přísné restrikce odtoků kapitálu, jako to učinila Malajsie v roce 1997.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...