Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Itálie je časovanou bombou eurozóny

Názory

  12:54
PRAHA - Itálie jistě není jediný potenciální zdroj nestability eurozóny, ale je to určitě ten nejbližší a nejlépe odhadnutelný. Mezi ty další patří obchodní válka nebo globální ekonomický pokles – nebo obojí.

Jednatřicetiletý lídr Hnutí pět hvězd Luigi Di Maio (vpravo) a zakladatel hnutí Beppe Grillo při závěrečném večeru kampaně. foto: ČTK

Obchodní válka zůstává velice přítomnou a hmatatelnou možností. Evropská unie si zatím vymohla výjimky z nových amerických tarifů na ocel a hliník, ale ty jsou dočasné.

Podle komentátora Financial Times Wolfganga Münchaua je evropská ekonomika velice závislá na vývozu průmyslových výrobků a není žádoucí podceňovat Trumpovy plány. Možná Evropu ponechal takticky na svém jen dočasně, protože nechce strašit Čínu a Evropu najednou.

Případný ekonomický pokles – i kdyby se nejednalo o recesi – bude z celé eurozóny nejméně příjemný pro Itálii. Krize eurozóny jí zanechala pouze jednu možnost (nepravděpodobnou), jak se dostat na udržitelnou linii: jde o permanentní fiskální zdrženlivost a ekonomické reformy. V reálném světě ale žádné italské politické stany seriózní reformy nenavrhují a dvě vítězné strany, tedy Hnutí pěti hvězd a Liga severu, slibovaly dokonce opak fiskální zdrženlivosti.

Jak to, že to finanční trhy vůbec neznepokojuje? Podle Münchaua spoléhají na to, že guvernér ECB Ital Mario Draghi, který letos v říjnu končí, prohlásil, že udělá, cokoli bude třeba, aby zachránil eurozónu. Jenže není jisté, že ECB bude podporovat vládu, která vědomě porušuje fiskální pravidla. A finanční trhy taktéž spoléhají na to, že Itálie vždy nějak dokáže zařídit, že se extremisté nedostanou k moci. Italský volební systém zatím pokaždé umožnil, aby vznikla centristická vláda. Ale ekonomická politika posledních dvou dekád vedla k tomu, že se nevytvářela pracovní místa pro mladé lidi. A ti dnes tvoří páteř podpory populistů a nacionalistů.

Kdyby byly nové volby, dopadnou podobně – v Itálii zkrátka neexistuje žádná proreformní většina. Reformy eurozóny připravované v německo-francouzském tandemu Itálii příliš nepomohou. Itálie potřebuje spíše společný dluhopis nebo bezpečné aktivum než pojištění vkladů.

Philip Heimberger z Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomické srovnání tvrdí, že evropské ekonomiky divergují, což je v současnosti pouze zamaskováno cyklickým ekonomickým růstem. Článek je zajímavý mimochodem v tom, že řadí Francii na ekonomický jih či periferii eurozóny.

1. Jádro ekonomik EU sestává z Německa, Belgie, Dánska, Rakouska, Švédska a Finska. Vysoká industrializace, nízká nezaměstnanost.

2. Francie, Itálie, Řecko, Španělsko, Portugalsko a Kypr. Relativně menší podíl exportu, tendence ke schodkům rozpočtu a běžného účtu platební bilance, vyšší nezaměstnanost.

3. Nové členské země, které stále dohánějí. Nižší HDP na hlavu, velká závislost na exportu a zahraničních investicích. Relativně malý sektor služeb.

4. Země s vysokým podílem finančních služeb. Nizozemsko, Lucembursko, Irsko a Malta.

Doporučení pro jednotlivé skupiny:

1. Země zredukují své přebytky volnější fiskální politikou.

2. Větší míra veřejných investic. Průmyslová politika, která se nebude soustřeďovat jen na cenovou konkurenceschopnost. Stabilizace bankovního sektoru.

3. Vyšší mzdy a vyšší míra sociální ochrany, průmyslová politika, která míří na vyšší přidanou hodnotu.

4. Zmenšení finančního sektoru, větší diverzifikace ekonomik, konec daňových závodů.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.