Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Merkelová nechce plán B

USA

  12:41
Podle Angely Merkelové potřebuje Řecko pomoci zvládnout nápor uprchlíků. Zároveň Merkelová zopakovala, že trvá na své politice otevřených hranic v Evropě, protože je to prý v německém zájmu.

Angela Merkelová přijíždí na summit do Bruselu. foto: Reuters

Také řekla, že přece Německo nepomáhalo Řecku zůstat v eurozóně jenom proto, aby ho teď nechalo na holičkách. A rovněž uvedla, že nechce žádný plán B, že trvá pouze na plánu A, který počítá s tím, že migrační vlnu ztlumí Turecko.

K tomu několik mých poznámek:

1. Jak může Řecko zaplavit 25 000 uprchlíků, když Německo nezaplavilo více než milion uprchlíků? Řecko není první bezpečná země? Uprchlíci i pašeráci lidí se jistě dozvědí, že cesta přes Řecko není už tak snadná a proud uprchlíků se zpomalí. Řecko může také více pracovat na tom, aby uprchlíci zůstávali déle v záchytných stanovištích na ostrovech. Pokud chce Německo nadále akceptovat statisíce či miliony uprchlíků a kancléřka stále odmítá horní limit pro jejich počet v zemi, proč je netransportuje do Německa rovnou letadly?

2. Zvláštní je, jak kancléřka vůbec neapeluje na Řecko, aby dodržovalo své závazky, a používá ho spíše jako beranidlo k tomu, aby znovu zkusila uplatnit nějaký přerozdělovací mechanismus. Když mluví o tom, jak se Řecku pomohlo zůstat v eurozóně, je dobré připomenout, že se hlavně pomáhalo věřitelům, kteří Řecku napůjčovali peníze, včetně německých bank, aby je získali zpět.

3. Pozoruhodné je, že kancléřka mluví o otevřených hranicích v Evropě, ale nemluví specificky o Schengenu. Makedonie, Srbsko a Chorvatsko ale v Schengenu nejsou. Proč by tyto země měly být povinny nechávat své zelené hranice otevřené nelegálnímu průchodu lidí?

4. Vsázet všechno na jednu kartu, na jeden plán A, je špatně. Ví to každý rizikový manažer, vlastně každý manažer. Ještě horší je říkat veřejně, že žádný záložní plán nemáte, to přece povážlivě oslabuje vaši pozici.

...

Podle Edwarda Luceho je nyní už v zásadě jasné, že Trump se stane republikánským kandidátem na prezidenta. Kurz na celkové vítězství Trumpa v prezidentských volbách je stále jedna ku čtyřem.

Clintonová bude mít spoustu času a prostoru se mu stavět. Bude jí stačit k vítězství podpora 80 procent „nebílých“ hlasů a 40 procent „bílých“. Toho prvního dosáhne, u toho druhého musí počítat s tím, že „bílí“ dělníci patří dnes k vůbec nejrozzlobenějším lidem v USA, zde se skrývá pro Clintonovou největší riziko.

Můj dodatek: Každopádně to vypadá, že republikánské prezidentství není moc pravděpodobné. Pokud republikánský establishment Trumpa nakonec odstaví, rozčilení voliči zůstanou doma, nebo dokonce podpoří demokraty.

Když se Trump kandidátem republikánů stane, jeho odpůrci mezi republikánskými voliči zůstanou doma nebo budou volit demokrata, resp. demokratku.

Trumpovi může celkově nahrát do karet fakt, že někteří voliči Sanderse ho mohou jako outsidera podpořit, a taktéž to, že dokáže mobilizovat voliče, kteří k volbám často nechodí.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.