5. května 2016 13:41 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHALICKÁ: Pomatená podoba vlastenectví: je Vilda také King?

Karel IV. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel IV. | foto: MAFRA

PRAHA Karel je největší Čech, Karel je King a tak podobně, to ověnčování středověkého panovníka popkulturním výrazivem a marketingovými slogany, aby snad byl blíže lidu, je tedy něco. On i ten Otec vlasti působí komicky.

Asi jako pohyblivý betlém na Karlštejně, kde dokola jezdí Karel IV., Bušek z Velhartic, bílá paní, Jan Žižka, T. G. Masaryk a dalších asi 40 figur. Kašírovaná krajina, v níž se tento rej odehrává, se jmenuje Země česká Ježíškov a hýbe se za zvuků Smetanovy Vltavy a české hymny. Už dávno jsme si zvykli poměřovat historii současným pohledem.

Běžně přisuzujeme historickým osobám názory a vlastnosti, které nemohly mít. A tak suverénně redukujeme postoje středověkého panovníka Karla IV. na českého vlastence a zachránce české identity a pečovatele o vše české. Je to nesmysl a hloupé klišé, jenže dneska apel na vlastenectví výborně zabírá.

Vlastencům už nemrazí, jen když slyší hrát hymnu po sportovním mači, už vědí, že musí chránit české hodnoty stále. Čili ukázat asi třiceti běžencům, kteří k nám zabloudili, že musí být vděční, strojit se po česku, pít pivo a jíst knedlo vepřo. A měli by si pořídit bustu tatíčka Masaryka, Smetany a oslavovat Karla Kinga.

Dnešní pomatená podoba vlastenectví zahrnující veřejné a beztrestné pronášení rasistických a xenofobních hesel ale dělá úplnou paseku v hlavách některých jedinců. Takový mudrlant Vilda Čok pravil v rozhovoru pro 5 plus 2, že ho kapela Ortel nezajímá a neví, co je špatného na tom, když s ní hraje na jedné akci. Měl by se ale zajímat a měl by vědět, proč je chucpe s takovými hochy být na programu. To není jako vystupovat s těmi, kteří mají jiný názor na krizi v severním Timoru.

Jenže on se prý sám přesvědčil, že na vystoupení téhle partičky nikdo nehajloval a nekřičel neonacistická hesla. Svatá prostoto, pan Čok opravdu nevidí, že Ortel nejsou žádní bigbíťáci, ale maskovaní náckové, jejichž píseň měla za hymnu Dělnická strana? Jinak je ale Vilda hodný a myslí to dobře – „prý je jenom Čech a chce svou zemi chránit, jako ji chránil třeba Karel IV. A dodává: „Naprostá většina národa se mnou souhlasí, o tom jsem přesvědčen.“ Tak takhle ta krátká spojení vypadají v praxi a Vilda je taky King, že?

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky