Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
10. května 2015 9:44 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Miloš umí počítat a je mu jedno, co o něm píší

Hradní duo: prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradní duo: prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček | foto: MAFRA - Roman VondroušMAFRA

Neutuchající útoky hlavy státu na Ferdinanda Peroutku, akademickou obec a obecně pravidla slušného chování už značnou část publika unavují či možná spíše znechucují. Je dobré si připomenout – v naprosté většině případů však Miloš Zeman přesně ví, co dělá: jde přímo za svým cílem, mluví přímo ke svým voličům a je mu buřt, co o něm napíší Lidové noviny.

Chceme-li mu porozumět a správně hodnotit, potřebujeme rozumět něčemu jinému: co dělá dobře, v čem je jedinečný, v čem se jeho dovednosti pohybují na hraně skutečného mistrovství. Přiznejme: bez mistrovství by se nestal předsedou ČSSD, nesjednotil by roztříštěnou levici, nestal by se premiérem a po více než desetiletém životě v ústraní prezidentem.

Krom standardních útoků na novináře a média Chlívek doporučuje věnovat pozornost dvěma sentencím: „Mnohokrát jsem se sešel s ústavními právníky a dospěl jsem k názoru, že když debatujete s třemi z nich, dostanete čtyři různé názory, protože minimálně jeden z nich je schizofrenik,“ pravil prezident poté, co jmenoval vládu, jež se neopírala o parlamentní většinu.

To není pouhý bonmot. Je to přesná metafora Zemanova přístupu k voličům: pečlivě, promyšleně a soustředěně útočí na třídy a skupiny, které si mu dovolí oponovat (novináře, právníky). Záměr je zcela zřetelný – přesvědčuje tak své voliče, že jeho kritici jsou nevěrohodní nikoli v argumentu, ale v principu. Pokud jsou jeho protivníci nevěrohodní dlouhodobě az podstaty, nemusí se namáhat s vyvracením jejich argumentů. Zemanův volič pak buď dá svému prezidentovi za pravdu, v tom horším případě si řekne „kdo ví, jak to vlastně je“.

Druhý pamětihodný výrok pochází ještě z počátku devadesátých let: „Jeden bonmot o spálené zemi je stokrát účinnější než deset novinových článků“.

Zeman jako první pochopil, že se může úplně vykašlat na to, co o něm píší v analýzách seriózní média. Stačí mu, aby jeho bonmoty trefily náladu těch, kteří se žádným dlouhým čtením nezdržují. A těch vždy byla a bude většina.

S touto komunikační strategií přišel v Česku jako první a výborně mu vychází. Tak a jedině tak má cenu číst soustavné útoky na „peroutky“ a „kulturní antropology“.

Jediná naděje Zemanových oponentů je skrytá v samotném Zemanovi: je nestřídmý a nekontroluje se. Takže občas hrubě přešlápne a provede něco, co i jeho voliče irituje – jako bylo potácení u korunovačních klenotů nebo „pasy“ v nedělním rozhlase. Díváme li se na časovou řadu prezidentovy obliby, je korelace zcela evidentní: Po každém takovém chybném kroku jeho popularita prudce padne... pak zas dlouhé měsíce nezadržitelně stoupá.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...