Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Oprav dům po babičce je investicí do úspor. Zásadní výhodou je možnost získat finance předem

Zedník pracuje na stavbě - ilustrační snímek. foto: Profimedia.cz

Názor
V září znovu spustíme oblíbený dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ), k němuž nově přibude i podprogram Oprav dům po babičce, který cílí především na mladé rodiny. Kvůli energetické krizi v minulém roce se mnoho rodin přiblížilo k hranici energetické chudoby.
  19:05

Vládní pomoc byla rychlá, přinesla zastropování cen energií a zjednodušení čerpání příspěvku na bydlení. Místo vyplácení provozních peněz na dluh je ale program NZÚ, včetně nově spuštěného podprogramu Oprav dům po babičce, investicí do úspor.

Finance předem

O novém podprogramu se v minulých měsících strhla vášnivá debata, jež nebyla vždy založena na správných datech a parametrech programu, což bych rád uvedl na pravou míru. V Česku je zhruba každý šestý dům neobydlený, přitom po důkladné rekonstrukci by mohly dál sloužit k bydlení. Je zbytečné zabírat úrodnou půdu, když lze opravit staré domy, navíc nemusíme dostavovat novou infrastrukturu, jako jsou silnice, vodovody a kanalizace.

V dobrém stavu ale nejsou ani obydlené rodinné domy. Většina z nich byla postavena do roku 1980, přičemž zhruba 75 procent z nich neprošlo zásadní renovací ani komplexním zateplením. Potřebné rekonstrukce však v řadě případů vyjdou na dva miliony korun i více. Pokud se má zastavit vylidňování českého venkova, bez pomoci státu se nízkopříjmové rodiny neobejdou. Zateplení může domácnostem přinést snížení spotřeby energie na vytápění až o 69 procent.

Nová zelená úsporám se znovu otevírá, v Oprav dům po babičce je majetkový test

Zásadní výhodou nového podprogramu Oprav dům po babičce je možnost získat finance předem. Podpora celkem činí až 50 procent z celkových způsobilých výdajů, navíc je zde příspěvek za socioekonomicky znevýhodněnou lokalitu. Chceme pomoci primárně rodičům s dětmi, kteří vlastní starší dům bez ohledu na to, zda ho koupili, zdědili nebo získali v rodině.

Tyto domácnosti často nemají dostatek úspor na větší opravy, a proto je pro ně dotace klíčová. Navíc jim pomůže bonus ve výši 50 tisíc korun za každé nezaopatřené dítě a také za každé další, jež se rodině narodí do roku 2030. Sám vím, že mít více dětí znamená také vyšší výdaje za elektřinu či topení. Zde navíc pomohou výhodné úvěry od stavebních spořitelen, jež si domácnosti budou moci vzít od ledna 2024 na doplacení rekonstrukce.

Otevřené dveře renovacím

Rozhodně nechceme podporovat bohaté. Podpora je pro každého, kdo je ekonomicky aktivní, ale nemá na rekonstrukci dost prostředků. Projekt má nastavené přísné parametry. Například všichni členové domácnosti musejí mít trvalý pobyt v podpořené nemovitosti a využívat ji k bydlení po dobu deseti let od dokončení projektu. To se samozřejmě nevztahuje na děti, jež se v průběhu této doby osamostatní.

Přidáváme majetkový test, žadatel společně se všemi členy domácnosti nemůže (spolu)vlastnit žádnou další nemovitost určenou pro bydlení. Jde o upřesnění programu, abychom mířili přesně tam, kam jsme od začátku chtěli, tedy především na rodiče, kteří si potřebují opravit jednu svou nemovitost.

Dotace znovu odstartují, i přes spory. Program Oprav dům po babičce běží dál

Navíc nemovitost musí po rekonstrukci splňovat nízkoenergetický standard, což si můžeme představit pod energetickým štítkem B. Každý dům je ale jiný a potřebuje jinou míru zateplení, proto je třeba se řídit podmínkou, že aby bylo dosaženo požadovaných parametrů, je nutné zateplit většinu konstrukcí domu a vyměnit výplně stavebních otvorů.

Podprogram Oprav dům po babičce je logickým doplněním palety dotačních programů z NZÚ. Existuje tu investiční podpora pro majitele bytových domů, a to jak pro společenství vlastníků a bytová družstva, tak pro obce i firmy a soukromé majitele. V podprogramu NZÚ light máme připravenou pomoc pro nízkopříjmové domácnosti na dílčí úpravy, například výměnu oken.

Dávková optika. Jak nastavit spravedlnost v dotační politice

V neposlední řadě tu funguje již 14 let standardní NZÚ na řadu opatření – od komplexního zateplení po instalaci fotovoltaické elektrárny na střechu. Potíží bylo, že zmiňovanou investiční podporu lidé dostali až po renovaci, tudíž museli mít našetřeny statisíce. A právě to nový podprogram Oprav dům po babičce změnil, a otevřel tak dveře k renovacím mnoha rodinám, které statisíce nenašetří, ale budou schopné renovaci postupně splácet.

Autor:

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...