Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Proč by Čechy měl zajímat summit v Kodani

Reklamní kampaň na zasedání mezinárodního klimatickém summitu v Kodani | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reklamní kampaň na zasedání mezinárodního klimatickém summitu v Kodani | foto: AFP

PRAHA Na summit v Kodani se dá dívat jako na velkou nudu, na které se stejně asi nic nedohodne. Oteplení stejně žádné není, a když je, tak se to lidí, kteří jsou dnes v mém věku, zase tak moc nedotkne.

Těch patnáct tisíc delegátů, hlavy Bůh ví kolika států vyplýtvají spoustu času a výsledek bude boj proti něčemu, co se dá poměrně zpochybnit. Stačí pár emailů, nebo knížečka "Fialová, nikoli oranžová planeta," několik jinak nakreslených grafů.

Nepovažuji se za nějakého experta, ale jen za člověka nadprůměrně informovaného. Ale i na základě toho, co vím, si troufám tvrdit, že v Kodani jde o víc, než o globální oteplování. Jde o jeden za zásadních civilizačních střetů dvacátého prvního století, jeden z posledních pokusů o udržení dominantní role naší euroamerické civilizace ve světě.

Trend, který lze v posledních dvou, třech desetiletích sledovat, totiž vede k rozvírání nůžek. Na jedné straně tu máme Evropu a Ameriku a několik dalších vyspělých zemí, které investují obrovské prostředky do ekologičtějšího způsobu výroby, života, snaží se svět kolem sebe zatěžovat stále méně a méně.

Na všechno kašlou
Na druhé straně tu máme "rozvíjející se" ekonomiky, které na to všechno kašlou. A vedle toho, že mají zlomkové náklady na pracovní sílu, šetří i na filtrech tepelných elektráren, čističkách vody, likvidaci odpadků svým obrovských měst.

Rostou rychle nejen ekonomicky, ale i pokud jde o počet obyvatel, rostou i jako znečišťovatelé, ničitelé planety. Evropa, USA, Austrálie či Japonsko se mohou snažit jak chtějí, ale když se k nim nepřipojí i zbytek obyvatel planety, bude Země člověkem stále zamořenější, znečištěnější. A ti, co ji budou znečišťovat, budou navíc ještě v zásadní ekonomické výhodě proti těm, kteří se budou snažit chovat odpovědně.

Nový celosvětový pořádek
V Kodani proto nejde o nic méně, než o nastolení nového celosvětové ekologického pořádku, aby se znečišťování planety a její ničení když ne rovnou zakázalo, tak alespoň přestalo vyplácet. Globální oteplování, pokud je, je jen jedním z důsledků tohoto chování.

Zamořené ovzduší, toxická moře a řeky, rozšiřující se pouště, mizející lesy - to všechno může být pokračovat stále se zrychlujícím tempem, pokud se nezačneme všichni chovat odpovědně. Protože, když se nebudeme chovat odpovědně všichni, nebude se nakonec takto chovat nikdo, neboť by v konkurenci těch neodpovědných neobstál.

Nejsme u moře, tání ledovců nám Česko nezaplaví a poušť tady také jen tak nebude. Ale na tom, jestli obstojí naše relativně "čisté" ekonomiky v konkurenci čínských, indických, vietnamských a dalších "špinavých" hospodářství, závisí naše platy, naše životy už teď. Kodaň je první velkým krokem. Nezbývá, než si přát její úspěch.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!