Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PEŠEK: Nepenalta aneb fotbalové umění v Brazílii

USA

  12:29
Světový šampionát ve fotbale je prostě tak velkou událostí, že vykročí i ze sportovní rubriky. Ostatně odpovídají tomu i debaty mezi lidmi, kteří jinak o tu prý prostoduchou a nekulturní záležitost nezavadí. Důkazem budiž vášnivé hodnocení včerejší penalty-nepenalty, která se stala dominantní události zahajovacího utkání mistrovství světa mezi domácí Brazílií a Chorvatskem.

Míč je v chorvatské síti. A Brazilci se radují z vyrovnání. foto: Reuters

To, jak ladně se brazilský útočník Fred skácel k zemi, definitivně vyvrací zlé řeči o nekulturnosti fotbalu. Byť většina komentářů mluví o filmování, spíše šlo o kreaci taneční. A umělecký dojem z utkání umocňuje i fakt, že třetí gól Brazilců vsítil Oscar – tedy hráč stejného jména jako slavná hollywoodská filmová soška. A příležitost uplatnit až umělecký cit pro jazyk pochopitelně využili i sportovní reportéři po celém světě. Jeden příklad za všechny: americký deník USA Today pád brazilského Freda označil nepříliš často používaným, zvukomalebným slovem „egregious“, což se dá přeložit jako „do nebe volající“.

ČTĚTE TAKÉ:

 A zatímco Chorvaté a jejich sympatizanti byli přemoženi pocitem spravedlivého hněvu, nemohly chybět ani pokusy o vtip či ironii. Hitem sociální sítě Twitter se například hned vzápětí stal krátký komentář od někdejšího slavného anglického fotbalisty Garyho Linekera: „Pořadatelská země má povoleno jedno šokující rozhodnutí. Brazílie této možnosti využila již na samém začátku.“

Hlavní otázka samozřejmě zní, jestli tak fotbalově slavný tým jako jsou Brazilci má filmování zapotřebí. Tak to ale holt ve fotbale chodí a je to svým způsobem i spravedlnost – občas toho využívá každý. A na obranu Brazilců se dá uvést, že úvodní vlastní gól jejich obránce Marcela mohl být považován za projev hostitelské slušnosti, jakkoliv nezáměrné. A i to je tak trochu umění.

 

Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...