Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Bez Nobela. Vynechávka ceny za literaturu je alegorií Západu

Nobel cena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nobel cena | foto: Lidovky.cz

Z Nobelovy ceny je již instituce. To se stává. Takovou institucí je i filmová cena Oscar. Instituce působí svou vahou jako gravitace, střídání ročních dob či třeba Zpráva o stavu Unie, kterou každý leden pronese prezident USA. Co kdyby jednou vynechal? Byl by to konec světa, jak ho známe, asi jako kdyby nepřišlo léto. Podobně působí zpráva, že letos se nebude udílet Nobelova cena za literaturu.

Nobelovy ceny zaznamenaly vynechávky. Buď proto, že zuřila světová válka, či proto, že se prostě nenašel důvod k udělení. Naposledy u ceny za mír v roce 1972 – a upřímně, neměly by vynechávky svůj význam i teď? Jenže příčina té letošní je specifická. Švédská akademie není usnášeníschopná, neboť několik jejích členů odstoupilo kvůli kampani proti sexuálnímu obtěžování. Ano, kampaň MeToo má už takový dosah, že dokáže narušit udělení Nobelovy ceny za literaturu.

Ta kampaň nespadla z Marsu a má reálné důvody. Ale způsob, jakým se vede a šíří, překonává očekávání mnohých, možná i jejích iniciátorů. I proto je letošní vynechávka Nobelovy ceny za literaturu jistou alegorií nynějšího vyspělého Západu. Ta alegorie vytváří v očích mnoha lidí asi tento obraz.

Vyspělí Zápaďané narážejí na zásadní témata, o kterých ale slýchají, že je řešit nelze. Patří k nim migrace, islamizace, s ní spjatá vlna protižidovství a obecně dovoz neblahých vzorců chování. Společenské a politické elity na to reagují slovy, že jednoduchá řešení neexistují a zemi nelze utěsnit.

Stále větší část společnosti to znervózňuje a dělá z ní voliče protisystémových stran. Ti samí lidé se ale setkávají s tématy, která jim sice připadají okrajová, ale řeší se hned. Kampaň MeToo ukazuje, jak snadno se prosadí prý neexistující jednoduchá řešení. Stačí někoho nařknout, a dřív než přijde ke slovu vyšetřování, natož soud, dotyčný je „řešen“: odchází z funkce, rozpracovaných projektů i z pracoviště vůbec. Pokud má literatura odrážet stav společnosti, je letošní vynechávka literárního Nobela docela výstižným oceněním.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!