Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Názory

PETRÁČEK: Bránit se teroru? Horší než demonstrace je klesající důvěra občanů

Účastníci akce nazvané Pochod svobody protestovali 6. prosince 2020 v Praze proti vládním protiepidemickým opatřením. foto: ČTK

Rádi se srovnáváme s jinými zeměmi a má to smysl. Třeba když čísla ukážou, že jsme „best in covid“, ale po pár měsících doloží opak. Kde se stala chyba? Takto se utvářejí zásadní otázky vedoucí k zásadním rozhodnutím. Leč v jedné věci vychází Česko stále poměrně dobře.
  12:28

A to v demonstracích proti politice karantén. Občas se konají, naposledy v neděli v Praze, ale kdo někdy viděl záběry ze stejných protestů třeba z Německa, ví, že ty zdejší jsou jen slabý odvar.

PETRÁČEK: Orwell kolem nás. Zvládnout covid bez uzávěr, šmírování a očkování?

Ale jedna otázka stále čeká na odpověď. Znamená slabý pouliční odpor k politice epidemie, že je odpor slabý i v hlavách občanů, voličů? Na to nelze jen tak kývnout. Průzkumová čísla (vztahy ke karanténě, uzávěrám škol či očkování) spíše varují.

Na nedělní protest svolaný pod heslem Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci přišlo pár set lidí. Název odpuzoval už přepjatými slovy (teror, pane jo, jaký teror tu hrozí?). Budil dojem, že svolavatelé se inspirovali v západní alternativní scéně. Tam, kde pokrokáři rozvíjejí své strategie a pak se diví, když se jich chopí i názorový protipól. Když ten si řekne, že mohou-li z politiky identit těžit Afroameričané, mohou tak činit i bílí Evropané, je vymalováno. Takto byla pokrokářům „ukradena“ i viktimizace – strategie vydávat se za oběť.

Protestuje-li někdo v Praze roku 2020 proti teroru (nebo si v Německu dá na kabát židovskou hvězdu), dává tím přepjatě najevo, že se cítí jako potenciální oběť. Ale jak vidíme, tohle u nás přitáhne jen stovky lidí. Větší riziko plyne z klesající důvěry občanů k politice vlády, celého establishmentu, politické třídy.

PETRÁČEK: Ve znamení hospody. Nebude-li brzy vakcína, společenské pnutí zesílí

Kdo varuje před růstem konspiračního uvažování, má pravdu. Ale může si připomenout i současnou variantu toho, co psal Dostojevskij: Ztratí-li člověk víru v Boha, neznamená to, že nevěří ničemu, ale že uvěří čemukoliv. I to lze při troše pozornosti sledovat na ulici. Ne na demonstracích, ale třeba na tom, o kolik méně lidé než na jaře nosí roušky.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...