Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

PETRÁČEK: Čísla nelžou, ale… Čelíme nákaze opravdu úspěšněji než Německo?

Lékař v Německu odebírá vzorky pro test na koronavirus. foto: ČTK

Názor
O profesoru Korčákovi, doyenu statistiky na pražské Přírodovědecké fakultě, se tradovala legenda. Svou úvodní přednášku prý začínal větou: „Statistika je děvka. Nechá se od každého znásilňovat.“ Nemyslel tím úmyslné manipulace, ale účelové výklady na pohled „tvrdých čísel“.
  21:07

Jisté stereotypy se udržují tím, že se zdánlivě opírají o tvrdá čísla. Například o bilance pandemie na webech Worldometer či Univerzity Johnse Hopkinse. Podle nich je na tom Česko dobře, hlavně vůči Německu či Rakousku. Německo včera překročilo laťku 200 tisíc zjištěných nákaz, kdežto u nás je to 16 tisíc a v Rakousku 21 tisíc.

Slušně si vedeme i v přepočtu na miliony obyvatel: u nás 1475 nakažených, v Rakousku 2314, v Německu 2481. A ještě lépe ve srovnání zemřelých: v Německu 110 na milion lidí, v Rakousku 79, u nás 35. Třikrát úspěšnější než v Německu, hurá, čísla přece nelžou.

Ano, čísla nelžou, ale jejich výklad může svést z cesty. Nebereme-li v úvahu celou bilanci od počátku března, ale jen vývoj za poslední týden, ba den, dostaneme jiný obrázek. Za úterek u nás bylo na covid pozitivně testováno 275 lidí, v Německu 684. Přepočteme-li to na lidnatost (poměr 1 : 8), zjistíme, že třikrát lépe na tom není Česko, nýbrž právě Německo.

Nebo. V Praze za týden přibylo 352 nakažených. Přepočet na 100 tisíc obyvatel vede k číslu 27, tedy k hodnotě z Výmaru (26). Přitom si račte uvědomit, že Výmar patří – vedle bavorských okresů Dingolfing a Hof – mezi tři nejaktivnější ohniska nákazy v Německu.

Podíváme-li se na věc takto, pak rozčilení primátora Hřiba, že Praha se ocitla ve žluté sekci semaforu, je přepjaté. Přesné srovnání je těžké, neboť německý semafor se řídí podle reprodukčního čísla. Ale Praha by na něm mohla patřit až do červené části, je-li v ní i část Berlína.

V nynější době se stále straší ideodiverzními centrálami, manipulacemi a prý všudypřítomnými fake news. Ale dávejme si pozor i na manipulace, které vytvářejí dojem vědeckosti tím, že se opírají o „tvrdá čísla“.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...