Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Co by řekl Ořovský. Udělal Pelta dobře, že prosadil tým Kosova?

Bývalý šéf české fotbalové asociace Miroslav Pelta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf české fotbalové asociace Miroslav Pelta. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Kdo se zasloužil o to, že fotbalový tým Kosova hraje v evropských turnajích? Do značné míry osobně Miroslav Pelta, dozvídáme se ze zpravodajství LN. Je to zajímavé téma. Kosovo se nepokládá za standardní evropskou zemi.

Premiér Haradinaj odstoupil pro podezření z účasti na válečných zločinech, bez cizích vojáků by na budoucnost tamních Srbů nikdo nevsadil a Kosovo neuznávají všechny státy Evropy. Ale bude zajímavé sledovat, jak si Peltovo angažmá vyloží zdejší veřejná debata.

Zaprvé se přímo nabízí úvaha, jak si fanoušci „zlého muže českého fotbalu“ Pelty porozumí s fanoušky „zlého muže české politiky“ Miloše Zemana. Ten první Kosovo podpořil ve věci sportovní reprezentace, ten druhý vyzývá k jeho oduznání. Že by se dva muži s podobně neblahou pověstí ocitli na protilehlých stranách jedné barikády?

Zadruhé – platí, že fotbalové reprezentace se nekryjí se suverenitou uznávaných států. Vždyť z hlediska mezinárodního fotbalu neexistuje Velká Británie, ale jen týmy Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska. Tak proč by nemohl hrát tým Kosova? Jenže to lze říci i výhrůžněji: hraje li národní tým Kosova, proč by nemohl vzniknout národní tým Katalánska?

Zatřetí – zrcadlo si můžeme nastavit i sami coby Češi. Letos se slavilo 150 let od narození Josefa Rösslera Ořovského, všestranného sportovce, zakladatele lyžování, bruslení či jachtingu u nás, sudího prvního fotbalového zápasu Sparta–Slavia i sportovního diplomata a lobbisty. Právě on (i díky osobní známosti s baronem Coubertinem) prosadil už od roku 1900 samostatné české výpravy na olympiádách – přes odpor Vídně.

Když se to na hrách v Londýně Rakouskému olympijskému výboru nelíbilo, Rössler Ořovský vytáhl z kapsy rakouskou minci s nápisem Rex Bohemiae – a Britové to uznali. Takže uctíváme li muže, jenž prosadil české olympijské týmy proti vůli Rakouska, proč nepodpořit sportovní reprezentaci Kosova? I takové postřehy nabízí pohled do zrcadla.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...