13. května 2017 10:09 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Kajínkovou stezkou. O zločincích, kteří se stali lidovými legendami

První dáma Ivana Zemanová navštívila ve věznici Rýnovice na doživotí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První dáma Ivana Zemanová navštívila ve věznici Rýnovice na doživotí... | foto: Twitter Jiří Ovčáček, @PREZIDENTmluvci

PRAHA Milost pro Jiřího Kajínka elektrizuje každého. Ale právě proto, že tento akt – pozůstatek z časů, kdy vládli panovníci z milosti Boží – je tak intimní a nejednoznačný, podívejme se na to téma z úhlu legendy.

Kajínkovi lze vyčítat mnohé, jen to ne, že by byl líný v budování své legendy. Na mysl se vtírají legendy podobné. Třeba Jan Jiří Grasel nebo Václav Babinský. O těchto lupičích kolovaly takové pověsti, až by si jeden myslel, že mají na svědomí hromady mrtvol. Ve skutečnosti byli Kajínkovi blíž, než by se zdálo. Graselovi (stal se inspirací pro slovo grázl) byly vedle loupeží prokázány jen dvě vraždy, než byl odsouzen a v lednu 1818 oběšen ve Vídni. Babinskému byla prokázána jen jedna vražda a pět dalších zločinů (loupeže), než byl v Praze odsouzen na 20 let. Když byl v roce 1861 propuštěn, zbytek života pracoval na zahradě kláštera a na rozvíjení své legendy.

Ty legendy žijí stále. Chodíte-li po česko-moravsko-rakouském pomezí, na Grasela narážíte všude: tu na Graselovu stezku, tu na Graselův salát v jídelně, tu na Graselovu dřevěnou sochu v životní velikosti ve Vratěníně (vypadá na ní jako mučedník, asi jako Jan Hus na hranici), tu vás zaujme webová stránka www.grasel.eu. I Babinský má svůj kult v lidových písních či hospodách typu „U Babinského“.

Zkuste si představit legendu i kult Kajínka za pár let. Jak se s jeho sochou popasují třeba David Černý či Jaroslav Róna? Povede z Mírova, místa jeho slavného útěku, značená Kajínkova stezka? Budou hospody vařit Kajínkův guláš? Vymýšlí už někdo web www.kajinek.eu? To teprve uvidíme. Ale za jisté zamyšlení stojí úvaha, odkud se ty kulty berou.

Jeden by řekl, že ty legendy mění zločince ve svérázné lidové postavy, které neškodily chudým. Že Grasel přepadal hlavně živnostníky či drobné podnikatele? Že hlavním zločinem Babinského byla vražda a okradení pláteníka Blumberga? Ale říkejte to lidem, kteří vidí i v živnostnících zazobance. I proto se vtírá podezření, že prezidentská milost Kajínkovi má svou „cílovku“ v jistém typu voličů.

Moderní socha vraha a lupiče Grasela.

Moderní socha vraha a lupiče Grasela.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz