29. ledna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Mír s ďáblem. Je zrádce Západu, kdo chce dohodu s Tálibánem?

Shromáždění zástupců radikálního hnutí Tálibán a afghánských bezpečnostních sil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shromáždění zástupců radikálního hnutí Tálibán a afghánských bezpečnostních sil... | foto: Reuters

Ta logika stále platí. Mír se neuzavírá s přítelem, ale s nepřítelem. V ideálním případě se opírá o vojenská vítězství. Mír Vídeňského kongresu o porážku Napoleona. Mír z Versailles o porážku Německa v první světové válce. Lze ale uzavřít mír s někým, koho vyhlašujeme za civilizační hrozbu, hostitele terorismu, ba ďábla, aniž ho porazíme vojensky?

Právě o to jde při jednání USA s Tálibánem, jež běží víceméně skrytě v Kataru. Až v sobotu probleskla zpráva, že mírová dohoda je na dosah. A že do 18 měsíců po jejím podpisu se mají z Afghánistánu stáhnout zahraniční vojska. 

Věřit tomu můžeme či nemusíme. I údajnému slibu Tálibánu, že nedovolí, aby na území Afghánistánu působili teroristé typu al-Káidy. To jako „čestné tálibánské“? Ale přes tyto spekulace i pochyby je zřejmé, že oficiálně USA s Tálibánem jednají a nějaké dohody dosáhnout chtějí. Co z této samotné ambice – bez ohledu na konečný výsledek – zatím vyplývá? 

Pro vojáky nasazené v Afghánistánu, i české, nic zvláštního. Vojáci poslouchají rozkazy, a dostanou-li politický rozkaz ke stažení, stáhnou se. Uspořádat si myšlenky ale musí politici. Třeba Miloš Zeman rád říká, že odcházet z Afghánistánu by byla zbabělost. A teď se rýsuje otázka: Jak se stavět k lidem, kteří se kriticky stavějí k expedici v Afghánistánu a ke snaze zvítězit vojensky za každou cenu? Mají nést cejch zbabělců, zrádců Západu, ba lidí zralých na soudní proces? 

K tomu hovořil izraelský ministr spravedlnosti David Libai na tiskovce v prosinci 1992. Tehdy v Izraeli ještě platil zákon kriminalizující kontakt s Organizací pro osvobození Palestiny (půl roku za to seděl aktivista Avi Natan), ale vláda již s OOP jednala o míru. „Jsou-li kontakty dovoleny vládě,“ řekl Libai, „proč ne i opozici či komukoliv jinému?“ Jistě, je v tom dávka demagogie. Nelze přece ve stejném duchu říkat, že mají-li policisté právo nosit zbraně, znamená to, že je může nosit každý. Ale rozhodně platí toto: ne každý, kdo preferuje dohodu s Tálibánem, je zrádce Západu či zbabělec.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!