Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Odposlechy Nečasové: Po přečtení spalte

Názory

  9:12
Kdo má rád filmy bratří Coenů, asi zná snímek Po přečtení spalte. Je zasazený do prostředí úředníků tajných služeb. Jeho ulítlé postavy vypovídají o lidské blbosti, přepjaté ambicióznosti a situacích, kdy se úmysly utrhnou ze řetězu. Špion alkoholik, manželka zahýbá s jiným úředníkem, jenž zahýbá zase s jinou... Tak se odvíjí příběh, který logicky nemůže skončit dobře.

Jana Nečasová u soudu kvůli zneužití Vojenského zpravodajství foto:  Michal Šula, MAFRA

Příběh Jany Nečasové, dříve Nagyové, a bývalého českého premiéra jako by z toho filmu vypadl. Je otázka, nakolik je užitečné přehrávat u soudu odposlechy. Jistě, je to věcí taktiky obžaloby či obhajoby, ale výsledek působí kontroverzně.

Soud pouští odposlechy. Jsi normální primitiv, vole, vmetla Nagyová Nečasovi

Ze slov, dikce, emocí i atmosféry v telefonátech teď víme, že skutečným motorem sledování byla Nagyová. Ale v řadě zásadních věcí, kde se čeká na odpovědi už dva roky, jasno není. Třeba v tom, jak to zaúkolování přijali vysocí špioni. Místo toho víme, že Nagyová říkala premiérovi vole a jeho tehdejší manželku titulovala čůza. Slova „lítám jako kráva, ty jsi normální primitiv, vole“ by klidně použili bratři Coenové. Působila by věrohodně v příběhu tragikomických postav. Leč jak napsal jeden webový diskutér, coenovské postavy vyvolávají hlasitý, škodolibý, ale přesto kdesi v nitru soucitný smích.

Postavy našeho příběhu před soudem ani nevyvolávají soucitný smích, ani neposkytly informace, jež by objasnily to, na co se čeká už dva roky. Coenovský úředník v takové situaci říká jednoznačně: Dejte mi vědět, až to bude dávat smysl.