Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
15. dubna 2015 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Nagyová: Expremiér Nečas odmítl, že by jeho ženu sledovali špioni

Expremiér Petr Nečas vypovídal v kauze své manželky Jany Nečasové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expremiér Petr Nečas vypovídal v kauze své manželky Jany Nečasové | foto: ČTK

PRAHA Bývalý premiér Petr Nečas u soudu odmítl, že by v roce 2012 jeho tehdejší manželku Radku sledovala vojenská rozvědka. Sledování podle obžaloby zařídila Nečasova nynější manželka Jana, dříve Nagyová. K žádné nezákonnosti nedošlo, řekl po výslechu novinářům.

O případu promluvil poprvé, před policií dříve odmítl vypovídat. Výslech byl v režimu utajení a veřejnost jej nemohla sledovat, podrobnosti Nečas proto nesdělil. Podle žalobce se snažil manželku zbavit viny.

Nečas vypovídal s přestávkou zhruba 3,5 hodiny. Nejdřív sdělil svou verzi a pak odpovídal na dotazy žalobce a advokátů. Po výslechu krátce promluvil s novináři. „Vypovídal jsem pravdu. Mohu pouze zopakovat, co říkám od roku 2013, že podle mého nejhlubšího přesvědčení k žádné nezákonné činnosti nedošlo,“ řekl.

Neupřesnil, od koho směřoval podnět k Vojenskému zpravodajství, aby údajně zahájilo sledování jeho bývalé manželky, nebo prověřilo informace o nebezpečí. „Žádné sledování neprobíhalo,“ dodal pouze.

Nečasova výpověď prý nic nemění

Výslech se odehrál za zavřenými dveřmi, protože soudkyně Helena Králová vyloučila veřejnost kvůli informacím v režimu utajení. Nečas, žalobce ani advokáti tak nemohli sdělit podrobnosti.

Žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, uvedl, že Nečasova výpověď byla „velmi pečlivě připravená s cílem vyvinit svou manželku a další obžalované“. „Náš názor je jednoznačný. Toto není jediný důkaz v této trestní věci,“ dodal.

Nečasova výpověď tak prý na věci nic nemění, dalšími důkazy jsou podle Bajgera například odposlechy, které navrhuje přehrát u soudu v příštích termínech.

Kromě bývalé šéfky kabinetu premiéra a nynější Nečasovy manželky Jany jsou v kauze obžalovaní dva bývalí šéfové vojenské tajné služby Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Nečas trestní stíhání odmítá

O Nečasově roli v případu se hovořilo již dříve. Například Kovanda v rozhovoru s ČTK ještě před podáním obžaloby řekl, že zadání směřovalo právě od tehdejšího premiéra, který prý měl obavy, že se „někdo motá kolem paní Nečasové“. Podle zákona ale nemůže tajnou službu úkolovat premiér. Pravomoc k tomu má vláda, případně prezident s vědomím vlády.

Nečasovi by mohlo hrozit trestní stíhání, což ale sám odmítá, protože se podle něj nic nezákonného nestalo. Bajger uvedl, že úvahy o případném dalším obvinění v kauze přijdou na řadu až po pravomocném rozsudku.

Nečasova manželka se jednání neúčastnila, pro tento týden je kvůli nemoci z hlavního líčení omluvená.

Nečas odmítl vypovídat při výslechu před policií a řekl, že si vysvětlení nechá pro nezávislý soud. Kauza je podle něj vymyšlená a politická. Veřejnost se o případu dozvěděla v polovině června 2013, kdy policie zadržela Nagyovou a další vysoce postavené úředníky. Kauza vedla k pádu vlády.

Obžalovaným hrozí až pět let

Na podzim roku 2012 podle obžaloby zařídila Nagyová sledování Radky Nečasové, přičemž důvodem prý byly osobní zájmy - chtěla údajně získat kompromitující materiály kvůli svému tehdy ještě utajenému vztahu s Nečasem. Následující rok na jaře ještě nechala podle státního zastupitelství sledovat některé pracovníky úřadu vlády.

Advokát Jany Nečasové Eduard Bruna již dříve řekl, že jeho klientka údajně chtěla akcí chránit Nečasovu rodinu, protože se k ní dostaly informace o jejím ohrožení. Radka Nečasová se prý zřejmě mohla dostat do vlivu jehovistů.

Čtveřici obžalovaných hrozí pětileté vězení za zneužití pravomoci. Vojenští důstojníci tvrdí, že akce nebyla sledováním, ale že operativci prověřovali podezření týkající se rodiny premiéra, které přišlo „z nejvyšších míst“.

Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů týkajících se Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je bývalá významná vládní úřednice pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty. Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.