Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Kauza Nagyová: Expremiér Nečas odmítl, že by jeho ženu sledovali špioni

Česko

  13:30
PRAHA - Bývalý premiér Petr Nečas u soudu odmítl, že by v roce 2012 jeho tehdejší manželku Radku sledovala vojenská rozvědka. Sledování podle obžaloby zařídila Nečasova nynější manželka Jana, dříve Nagyová. K žádné nezákonnosti nedošlo, řekl po výslechu novinářům.

Expremiér Petr Nečas vypovídal v kauze své manželky Jany Nečasové foto: ČTK

O případu promluvil poprvé, před policií dříve odmítl vypovídat. Výslech byl v režimu utajení a veřejnost jej nemohla sledovat, podrobnosti Nečas proto nesdělil. Podle žalobce se snažil manželku zbavit viny.

Kauza Nagyová: K soudu zamíří Nečas i jeho exmanželka Radka

Nečas vypovídal s přestávkou zhruba 3,5 hodiny. Nejdřív sdělil svou verzi a pak odpovídal na dotazy žalobce a advokátů. Po výslechu krátce promluvil s novináři. „Vypovídal jsem pravdu. Mohu pouze zopakovat, co říkám od roku 2013, že podle mého nejhlubšího přesvědčení k žádné nezákonné činnosti nedošlo,“ řekl.

Neupřesnil, od koho směřoval podnět k Vojenskému zpravodajství, aby údajně zahájilo sledování jeho bývalé manželky, nebo prověřilo informace o nebezpečí. „Žádné sledování neprobíhalo,“ dodal pouze.

Nečasova výpověď prý nic nemění

Výslech se odehrál za zavřenými dveřmi, protože soudkyně Helena Králová vyloučila veřejnost kvůli informacím v režimu utajení. Nečas, žalobce ani advokáti tak nemohli sdělit podrobnosti.

Žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, uvedl, že Nečasova výpověď byla „velmi pečlivě připravená s cílem vyvinit svou manželku a další obžalované“. „Náš názor je jednoznačný. Toto není jediný důkaz v této trestní věci,“ dodal.

Nečasova výpověď tak prý na věci nic nemění, dalšími důkazy jsou podle Bajgera například odposlechy, které navrhuje přehrát u soudu v příštích termínech.

Kromě bývalé šéfky kabinetu premiéra a nynější Nečasovy manželky Jany jsou v kauze obžalovaní dva bývalí šéfové vojenské tajné služby Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Nečas trestní stíhání odmítá

O Nečasově roli v případu se hovořilo již dříve. Například Kovanda v rozhovoru s ČTK ještě před podáním obžaloby řekl, že zadání směřovalo právě od tehdejšího premiéra, který prý měl obavy, že se „někdo motá kolem paní Nečasové“. Podle zákona ale nemůže tajnou službu úkolovat premiér. Pravomoc k tomu má vláda, případně prezident s vědomím vlády.

Nečasovi by mohlo hrozit trestní stíhání, což ale sám odmítá, protože se podle něj nic nezákonného nestalo. Bajger uvedl, že úvahy o případném dalším obvinění v kauze přijdou na řadu až po pravomocném rozsudku.

Nečasova manželka se jednání neúčastnila, pro tento týden je kvůli nemoci z hlavního líčení omluvená.

Nečas odmítl vypovídat při výslechu před policií a řekl, že si vysvětlení nechá pro nezávislý soud. Kauza je podle něj vymyšlená a politická. Veřejnost se o případu dozvěděla v polovině června 2013, kdy policie zadržela Nagyovou a další vysoce postavené úředníky. Kauza vedla k pádu vlády.

Obžalovaným hrozí až pět let

Na podzim roku 2012 podle obžaloby zařídila Nagyová sledování Radky Nečasové, přičemž důvodem prý byly osobní zájmy - chtěla údajně získat kompromitující materiály kvůli svému tehdy ještě utajenému vztahu s Nečasem. Následující rok na jaře ještě nechala podle státního zastupitelství sledovat některé pracovníky úřadu vlády.

Advokát Jany Nečasové Eduard Bruna již dříve řekl, že jeho klientka údajně chtěla akcí chránit Nečasovu rodinu, protože se k ní dostaly informace o jejím ohrožení. Radka Nečasová se prý zřejmě mohla dostat do vlivu jehovistů.

Čtveřici obžalovaných hrozí pětileté vězení za zneužití pravomoci. Vojenští důstojníci tvrdí, že akce nebyla sledováním, ale že operativci prověřovali podezření týkající se rodiny premiéra, které přišlo „z nejvyšších míst“.

Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů týkajících se Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je bývalá významná vládní úřednice pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty. Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

Autoři: ,