• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Muammar Kaddáfí na snímku z roku 2008

Muammar Kaddáfí na snímku z roku 2008 | foto: Reuters

PETRÁČEK: Po zásluze

Evropa
  •   6:53
V ideální verzi má být brutální diktátor svržen, souzen a spravedlivě potrestán. Ale nevyčítejme Libyjcům, že Kaddáfího připravili o spravedlnost. Upřímně řečeno, kdyby ten teatrální muž dostal šanci na férový proces, co užitečného bychom se asi dozvěděli?

Kaddáfího proces byl krátký, ještě kratší než u rumunského diktátora Ceauseska. Nikdo to neřekne nahlas, ale příčina je v obou případech stejná. Pokud Kaddáfí vládl 42 let, těžko najít Libyjce, který si s režimem nezadal. Kolik lidí pak mohlo mít zájem, aby vyšly najevo detaily té doby?

Nebo i šířeji: kolik světových lídrů by chtělo veřejně rozebírat, jak se po pádu Saddáma Husajna stal ze „vzteklého psa“ spojenec Západu? Jak ten muž stál v čele Africké unie a ještě před rokem vítal státníky EU? 

Je dobře, že Kaddáfího nedostali západní vojáci, ale libyjští rebelové. I proto je šance, že Kaddáfí přežije coby legenda, mizivá. To nebyl Che Guevara, jenž se nechal zastřelit těsně po Kristových letech. Kaddáfího konec připomněl spíše Saddáma – i jeho, škemrajícího, vytáhli potupně z díry. Případný konec pro diktátory.

Autor: Zbyněk Petráček