24. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Že je příčinou násilí obrana proti němu? Demagogie ukazuje zuby

Muslimští představitelé vyzvali věřící, aby neprocházeli detektory a modlili se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muslimští představitelé vyzvali věřící, aby neprocházeli detektory a modlili se... | foto: Reuters

PRAHA Jisté stereotypy jsou nezničitelné. Třeba o výhradní odpovědnosti Izraele za cokoliv ve Svaté zemi. Nic na tom nezměnilo ani víkendové násilí. Počtem mrtvých (šest) je daleko za tím, co se děje v Sýrii. Ale vynalézavostí ve zdůvodnění Sýrii předčí. Příčinou násilí jsou prý detektory kovů, které Izrael umístil u vstupů na Chrámovou horu v Jeruzalémě.

Tvrdit, že příčinou násilí není teror, ale obrana proti teroru, je novum, leč nachází širokou shodu. Prezident Abbás pro detektory kovů přerušil s Izraelem styky. Muftí Jeruzaléma řekl, že kvůli detektorům kovů jsou modlitby na Chrámové hoře neplatné. A terorista, který v pátek na Západním břehu ubodal tři Židy, byl prý motivován právě instalací detektorů kovů.

Detektory prý porušují status quo na Chrámové hoře. Jak jinak ale odpovědět na útok o týden dříve na témže místě? I ten vybočil ze stereotypu: tři izraelští Arabové zastřelili dva policisty z řad dr úzů. Jinými slovy: arabsky mluvící Izraelci zastřelili arabsky mluvící izraelské policisty. Do citlivé oblasti pronesli moderní samopaly Carl Gustaf. Proto ty detektory.

Pokud někdo v takové situaci klade příčinu napětí ne na teroristy, ale na obranu (prevenci) proti nim, cosi tím říká o sobě i své schopnosti či upřímnosti vyjednávat soužití a mír. Detektory kovů nejsou příjemné, ale dnes se s nimi setkáváme skoro všude: v Jeruzalémě u Západní zdi (svatém místě judaismu), v Mekce svaté pro muslimy, na Pražském hradě i na mnoha základních školách v USA. Ale zaútočí kvůli nim „pražská kavárna“ na Hrad? Zatím to nebylo zaznamenáno.

Těžko tu vést jasnou příčinnou souvislost, ale jednoho podezření se člověk nezbaví. V posledních měsících byly na půdě OSN a UNESCO přijaty rezoluce, jež připisují veškerý vztah k Chrámové hoře jen Palestincům a muslimům. Jako by tam nebylo centrum židovského státu a náboženství už tisíc let před prorokem Mohamedem. Nelze se zbavit podezření, že tyto rezoluce, přijaté za podpory pokrokových sil v EU, napájejí právě tu demagogii, která teď ukazuje zuby: totiž že problémem není teror, ale obrana proti němu.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz