3. října 2019 9:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: S Mistrem na věčnost. Karel Gott reprezentoval profesionalitu po 60 let

Karel Gott v historické veselohře Slasti otce vlasti  (1969) hrál trubadúra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Gott v historické veselohře Slasti otce vlasti (1969) hrál trubadúra | foto: Archiv MafraMAFRA

Kdyby někdo pořádal anketu o nejznámějšího Čecha, o osobnost, kterou podle hlasu i tváře zná nejvíce lidí, asi by zvítězil Karel Gott. Ano, poznamenal všechny žijící generace této země. Ty, kteří zažili éru Novotného, reformní komunismus, Husákovu normalizaci, éru Havla, Klause i Zemana.

Ti všichni znají Karla Gotta, ať už jeho písně sami vyhledávali, nebo jimi opovrhovali. Ale ten hlas, ta tvář, to jméno je dostihly všude – stačilo pustit rádio, televizi nebo otevřít časopis. V tomto smyslu byl Karel Gott reprezentantem společnosti po uplynulých šedesát let.

Karel Gott na archivním snímku
Karel Gott na archivním snímku

Označíme li tak někoho, říkáme tím, že společnost či zemi reprezentuje se vším všudy. Před čtyřmi lety, když odcházel z národního týmu, jsme takto označili Jaromíra Jágra. Ten má štěstí, neboť si užívá – slovy Helmuta Kohla – milosti pozdního narození. Proto reprezentuje éru svobody po roce 1989 a může být označen za její nejkonsenzuálnější osobnost. Na Karla Gotta tato nálepka nesedí. Zato na něj sedne klíčové slovo profesionalita. Byl špičkovým profesionálem po celý život, na Východě i na Západě: tady, kde žil, v Las Vegas, kde koncertoval, i v západním Německu, kde vydával desky.

Byl takovým profesionálem, že ho ani nenapadlo kázat morálku či kritizovat režim. Takže i když za Husáka finančně podpořil Pavla Landovského či Jana Němce a odmítl ostouzet demonstranty za palachiády, v mnoha očích uzavřel s režimem tichou dohodu. Vlastně i v tom reprezentoval většinu české společnosti. V listopadu 1989 to pochopil Václav Havel a na revoluční balkon Melantrichu pozval zpívat hymnu Karla Gotta a Karla Kryla.

Viděl v tom gesto obecného srozumění, ba odpuštění. Už se nedozvíme, co v tom viděl Karel Gott. Možná jen další stránku toho, co s sebou přináší profesionalita a popularita. Ale faktem je, že pozici, kterou díky profesionalitě získal, využíval v rámci společenské konvence. Už proto ho nyní ocení hlavně ti, kteří sázejí na profesionalitu, společenské konvence a jejich reprezentaci.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...