Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Harry si vzal ženu a Meghan muže. To že je pokrok?

Názory

  6:00
PRAHA - Haškovo heslo „pokrok v mezích zákona“ je stále živé. A hlavně, lze ho použít na nejrůznější situace v nejrůznějších zemích i společenských prostředích. Třeba na královskou svatbu, jejíž přímý přenos sledoval celý svět.

Princ Harry a Meghan Markleová během obřadu. foto: UK Pool/Sky News via AP

V nejstručnější podobě zní zpráva ze soboty asi takto: „Britský princ Harry si vzal rozvedenou Američanku Markleovou a řečnil k tomu exotický biskup episkopální církve.“ Hrome, řekne si tradicionalista, není to konec světa, jak jsme ho znali? Zvláště když matkou nastávající britské vévodkyně je americká černoška a řečnícím biskupem byl americký černoch? Není to vlastně těžší kalibr, než když si před osmdesáti lety bral Edward VIII. také rozvedenou Američanku, což ho stálo trůn?

Jak se to vezme. Zpětný pohled z roku 1936 vypadá o dost jinak než zpětný pohled z roku 2018. Ten druhý, aktuální, napovídá, že sňatky s rozvedenými se to v britské královské rodině jen hemží (včetně formálního následníka trůnu prince Charlese a jeho rozvedené nevěsty Camilly Parkerové Bowlesové).

Meghan nastupuje do retro jaguáru.
Matka Meghan Markleové Doria Raglandová oblékla světle zelené šaty britské...

Tradicionalistu napadne, že Meghan Markleová je nejenom rozvedená, ale i neurozená, neanglikánská a ne zcela bílá. Jenže vidí-li v tom někdo konec světa, jak jsme ho znali, ať si zkusí představit, jak na ten sňatek budou nahlížet pokrokáři třeba v roce 2050 (budou-li dnešní trendy pokračovat). Možná zabručí: To že byl nějaký pokrok? Jistě, Harry si vybral rozvedenou Američanku, navíc drobátko černošku, ale proč si ze široké škály genderů, která se mu nabízela, vybral bigotně zrovna ženu? A proč si Meghan z celé pokrokové nabídky vybrala tradicionalisticky muže? Tak vidíte, že v sobotu šlo o jen velmi malý pokrok v mezích zákona i tradice.