18. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Poliklinika má pro místní zásadní význam

Poliklinika Prahy 7. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poliklinika Prahy 7. | foto: Archiv radnice

PRAHA Zajistit obyvatelům dostatečnou a dobře dostupnou lékařskou péči by vždy mělo patřit mezi základní priority každého vedení města či obce. V Praze 7 bereme tuto službu občanům velmi vážně. Proto také provozujeme jedno z posledních pražských zdravotnických zařízení v obecním majetku.

Počátkem minulého roku jsme naši polikliniku nejprve dostali ze ztráty a ekonomicky stabilizovali a následně jsme ji přestěhovali ze starých nevyhovujících nájemních prostor do vlastní nově zrekonstruované, moderní a plně bezbariérové budovy. Široká škála odborné péče, která je v poliklinice poskytována, se od té doby dále rozšiřovala o odbornosti, jako je gynekologie, diabetologie, plicní oddělení, dětská ortopedie či kožní oddělení. Podařilo se nám zde dojednat i provoz lékárny s nonstop pohotovostní službou. Dále pokračujeme také v modernizaci vybavení a zvyšování komfortu pro pacienty. Na podzim poliklinika dostala nový elektronický vyvolávací systém a v současné době přidáváme orientační prvky pro nevidomé a slabozraké.

Ordinace polikliniky na Praze 7.

Ordinace polikliniky na Praze 7.

Pro naše občany má dobře fungující poliklinika zásadní význam, jelikož na svém území nemáme nemocnici. Naše spádová Nemocnice Na Bulovce je bohužel špatně dopravně dostupná, chybí zde přímé spojení a dokonce i pohodlný přestup, což zejména starším či hůře pohyblivým osobám působí značné potíže. Dlouhodobě se snažíme přímé spojení prosadit. Aktuálně jednáme o zavedení nové nízkokapacitní autobusové linky, která by jezdila z Letné až k nemocnici.

Další nemocnicí, kterou občané z Prahy 7 často využívají, je Nemocnice Na Františku. Proto jsme se v minulém volebním období velmi snažili zabránit tomu, aby tehdejší vedení Prahy 1 přenechalo nemocnici soukromému provozovateli. Zapojení soukromého investora do provozu důležitého městského zařízení se v minulosti mnohokrát ukázalo jako velmi problematické. Jen na našem území lze zmínit areál Výstaviště, Holešovickou tržnici či ostrov Štvanice. Jsem rád, že se tento záměr podařilo zvrátit a správu nemocnice pod sebe od léta převezme hlavní město.

Významná zdravotní péče se však neodehrává pouze za stěnami zdravotnických zařízení. Snažíme se intenzivně podporovat lidi, kteří v domácím prostředí pečují o své blízké. Mohou u nás využít pravidelné poradny, návštěvy ergoterapeuta v domácnostech, fond kompenzačních pomůcek, praktické vzdělávací kurzy a nově od března tohoto roku také navštěvovat svépomocnou skupinu. Ta se schází každou poslední středu v měsíci v denním stacionáři našeho Pečovatelského centra a jejím hlavním cílem je podpora pečujících mezi sebou navzájem. Nepřetržitá péče o těžce nemocného člena rodiny bývá fyzicky i psychicky nesmírně náročná. Je důležité setkávat se s lidmi, kteří vás chápou a můžete s nimi sdílet své zkušenosti a pocity.

Jan Čižinský, starosta Prahy 7.

Jan Čižinský, starosta Prahy 7.

Jan Čižinský, starosta Prahy 7, Praha 7 sobě