130 let

Diskuze

Poslední slovo Karla Olivy: Dekolonizace 2.0

Latinské slovo „colonia“ znamenalo „osídlená, kultivovaná plocha“, později rovnou „statek, venkovské osídlení“. V římské době toto slovo proniklo i do názvů sídel, příkladem může být Colonia Agrippina, město nazvané po Neronově matce, která z něj pocházela. Ve středověku se pak jeho název změnil na „Colin“ a dnes je to „Köln am Rhein“.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Pane řediteli, takhle to přece není. Vám není nápadné, že "kolíny" se nacházejí výhradně na březích řek? Města v jiné poloze ten název nikde nemají. Vždycky je to Kolín nad... Proč asi? Inu protože v někdejší Franské, Římské, Habsburské atd. říši se města budovaná na nejisté, měkké, bažinaté půdě "vyfutrovala" kůly, kolíky zaráženými do země. Duby jsou na to jak dělané. No a na místech osídlených (tehdy) Slovany se takové město mající zpevněné základy nazvalo "kolínem". V jednom případě se místní rozhodli zpevňovací dřevěné kmeny nazval berlemi - a máme tu Berlín. Je to jen svědectví o někdejším slovanském osídlení dnes německých krajů. No a na Labi v srdci Čech se stalo totéž. Zde bydlí Slované dodnes.

0 0
možnosti
Foto

"... to byla evropská věda, která celému světu přinesla kulturně-technický rozvoj..." Což je nezpochybnitelná pravda. V myslích pokrokových eko gender multikulty.... vědců (spíš aktivistů) ovšem zní otázka: "ale za jakou cenu?" A s jiskrou rozhořčení v očích vyjmenují ekologolicke katastrofy (Gaia pláče), útlaku žen, rasizmu a otrokářství... bez kterých by svět byl dál než pod knutou bezcharakterního bílého muže, diktátu rozumu a přírodních zákonů.

0 0
možnosti