10. prosince 2015 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PRACHAŘ: Druhá šance? Ať Pelta angažuje vedle Horníka i další korupční kouzelníky

Ivan Horník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Horník. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Volal Pelta. A co chtěl? Chtěl dát Horníkovi druhou šanci... Miroslav Pelta, toho času šéf českého fotbalu a současně majitel fotbalového prvoligového klubu z Jablonce se rozhodl, že pozvedne svůj tým, který prožil podzim hrůzy, tak, že angažuje jako manažera Ivana Horníka.

Tedy hlavního protagonistu slavné fotbalové korupční aféry, která vešla ve známost díky divadelnímu představení Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit.

Bylo by laciné se na šéfa fotbalového hnutí, které se už desetiletí marně pere s korupcí a dalšími neduhy, zlobit a spílat mu, že si z fanoušků dělá legraci. Že je mu ukradené datum 9. prosince, kdy si svět připomíná jako den boje proti korupci.

Každý má má právo na druhou šanci, prohlásil Pelta. Horník má podle něj velké fotbalové zkušenosti. Šéf svazu patrně neměl na mysli fakt, že Horník hromadně a dlouhodobě uplácel rozhodčí? Že proslul slibováním „třicetníků“ na kříž (rozuměj úplatek 30 tisíc za remízu), že o úplatcích mluvil jako o plujících kapřících. Dnes je jiná doba, dovysvětlil předseda Pelta.

Přesně tak. Fotbalové prostředí potřebuje lidi, kteří se spálili a kteří si už budou dávat bacha, podobným směrem se ze skandálu snaží vybruslit i světová federace FIFA, kde se také mohutně uplácelo. Fanoušci Slavie tuto pravdu zjevně nepochopili, když Horníka odmítli, ale na jakých příčkách se v posledních letech Slavie pohybuje, že?

Taktika vymručení

Pelta by ale neměl zůstat jen u Horníka, vždyť ten fotbal se sám neudělá, že. V Česku se pohybuje množství odborníků, kteří se různě zapletli do korupčních skandálů a dostali - případně - různě vysoké tresty. Své zkušenosti s organizací práce by mohla v Jablonci uplatnit třeba Kateřina Kottová (dříve Pancová), Vít Bárta by mohl vést motivační program a uplatnil by se jistě i Roman Janoušek.

Případnou kritiku Pelta zdatně „vymručí“, tedy vyčká, až opadnou jízlivosti o „cinklém jaru“ a pojede se dál. Tuto mistrovskou taktiku použil už šéf fotbalové asociace v případě „Křetínského kabely“ či svědectví, že kontroverzní místopředseda Berbr ovlivňuje rozhodčí.

Horník to odteď bude režírovat v Jablonci. Je velká otázka, kolik diváků bude na takové představení chodit a kolika z nich se „ten fotbal bude jako líbit“.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46