Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Kulturní dědictví Prahy 5 je rozmanité

Proměny se dočká také osada Buďánka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proměny se dočká také osada Buďánka. | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 5 Mezi známé osobnosti, které se narodily na území dnešní Prahy 5, patří namátkou spisovatel Jakub Arbes, písničkář Karel Hašler a herec Jan Werich. Praha 5 je také neodmyslitelně spjata s hudebním skladatelem Wolfgangem Amadeem Mozartem, který na Bertramce složil operu Don Giovanni a s podnikatelem Františkem Righofferem II., který založil proslulou továrnu na železniční vozidla (pozdější Tatra a ČKD). Současným nejznámějším občanem je zpěvák Karel Gott. Zrovna nedávno jsme udělili tři čestná občanství: fyzikovi Jaroslavu Šestákovi, režisérovi a dramaturgovi Petru Weiglovi a básníkovi, prozaikovi a překladateli Eduardu Petiškovi.

Městská část má ve správě letohrádek Portheimka, postavený architektem Kiliánem Ignácem Dienzehoferem, kde se nachází Galerie D, ve které jsme letos uspořádali výstavu obrazů inspirovanou tvorbou W. A. Mozarta. Jeho život a dílo si mohou zájemci celoročně připomenout také v muzeu ve vile Bertramka. Na rok 2017 připravujeme velkou výstavu u příležitosti 200. výročí narození Františka Ringhoffera II. Ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd plánujeme uspořádat mezinárodní vědeckou konferenci. Připravujeme řadu dalších akcí, o nich je teď ale brzy hovořit.

Kulturní dědictví Prahy 5 je velmi rozmanité. Žilo zde mnoho významných osobností a nachází se tady řada kulturních památek. Jedním z významných témat je obnova osady Buďánka. Nyní zde probíhají práce na zabezpečení staveb, osazují se např. nové střechy. Aktuálně byla zahájena rekonstrukce objektu bývalé mlékárny, ukončení prací předpokládáme v polovině roku. Poté zde spolek Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka otevře infocentrum, které bude sloužit i jako místo pro setkávání a různé kulturní aktivity. Rekonstrukce je součástí investičního balíku na opravu Buďánek, na kterou jsme v letošním rozpočtu vyhradili šest milionů korun. Na rekonstrukci mlékárny byla spolku poskytnuta dotace z Česko - švýcarského fondu Partnerství MFČR, kde se městská část spolupodílí 10 %. Musím říct, že jde o ukázkovou formu participace a spolupráce.

Mezi nejnavštěvovanější místa patří vila Kinských s muzeem, Švandovo divadlo a odsvěcený Sacre Coeur. Máme zde i krásné secesní domy na nábřeží či řadu slavných vil ze začátku 20. století, také ve stylu historismu postavený Národní dům a tržnici. Pozoruhodnou technickou památkou je železniční trať Pražský Semmering, na které jsou pravidelně pořádány jízdy historických vlaků.

Letos se chystáme u příležitosti výročí úmrtí skladatele Emila Štolce odhalit jeho pamětní desku. Štolc je autorem sletového pochodu Šli panenky silnicí, který provozoval v domě U Nikolajky 17 hudební nakladatelství Melodiíom.

V souvislosti s tématem bych rád dodal, že městská část Praha 5 pro rok 2016 vyhlásila dotační program na zachování a obnovu nemovitých kulturních památek.Zájem bohužel nebyl velký, dotace půjde pouze na opravu kostela sv. Václava. Ale věřím, že v příštích letech bude zájem větší. Je to jedna z možností, jak můžeme coby samospráva pomoci zachovat a obnovit kulturní dědictví.

Radek Klíma, starosta Prahy 5, TOP 09

Radek Klíma, starosta Prahy 5, TOP 09

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...