Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

MACHALICKÁ: Prezident si plete zábavu s uměním

Názory

  6:00
Od loňského 28. října, kdy Miloš Zeman ocenil Františka Ringa Čecha a Daniela Hůlku, je jasné, že v tomto směru lze od něj čekat to nejhorší. A že napříště nás schválně obdaří pokud možno ještě nesmyslnějším výběrem, aby ukázal, že ho nikdo nebude mustrovat, prostě si bude vybírat ze svého milieu. A aby se co nejvíc zavděčil lidu a ukázal intelektuálům, jak jimi pohrdá.

Vyznamenání dal Miloš Zeman také režisérovi Zdeňku Troškovi za zásluhy v oblasti umění. foto: Yan Renelt, MAFRA

Jako by intelekt byl zase jako za bolševika něco hanebného a ku zesměšnění. Rozhodně se mu ale daří státní ceny v kulturní oblasti znehodnocovat na úroveň „cen za budování socialismu“. Je to samozřejmě svědectví o prezidentově vkusu, a proti tomu „žádný dišputát“. Jenže marná sláva, je to také urážka těch umělců, kteří vytvářejí skutečné hodnoty.

Troška, Schröder, Foglar a dalších 36 osobností. Kdo dostal státní vyznamenání

Kdo zprvu netušil, kam prezident míří ve svém projevu, když mluvil, jak má umění přinášet radost a úsměv, a jen krasoduši to nechápou a chtějí umění, na které nikdo nechodí, rychle pochopil; a to když začali defilovat oceňovaní.Yvetta Simonová, Helena Vondráčková, Luděk Sobota, Zdeněk Troška a Vlastimil Vondruška jsou představitelé ryze komerční kultury, zábavy pro nejširší vrstvy. A Jaromír Nohavica, to je ze známých důvodů hodně kontroverzní volba. 

Od Miloše Zemana nikdo neočekává, že bude člověkem avantgardy, ale kdyby aspoň dodržel proporce. Státní cenu jistě může dostat šarmantní dáma Yvetta Simonová, která se profilovala jako zpěvačka tanečních písní a posléze proslula sentimentálními duety s Milanem Chladilem, ale je populární umělkyně a má za sebou dlouhou kariéru. Mimochodem při předávání ceny ji označili za muzikálovou a operetní zpěvačku, což ji jistě potěšilo, neboť tyto obory pěstovala pouze na začátku kariéry, a to zanedbatelně krátkou dobu.

BEZR: Medaili má i žurnalistický oportunista

Ovšem když prezident ocení z umělecké scény s velkou převahou jen kulantně řečeno „segment středního proudu“, je to nepřijatelné, ba trapné. V této sestavě opravdu není nikdo, jehož tvorba by posunula vývoj příslušného oboru, nabídla silnou výpověď a měla i nadčasový význam.

Prezident si totiž fatálně plete zábavu s uměním. To skutečné zdaleka nepřináší jen úsměv, ale také může drásat, řezat do živého, znejisťovat, přinášet burcující výpověď, provokovat k myšlení a být také nepříjemně kritické a vyslovovat se k neutěšenému stavu světa a jeho mocných. A nemusejí se na něj hrnout davy, to není vždy potvrzení kvality.

Na kritiku je Miloš Zeman alergický, a jelikož dobře ví, že jeho výběr je hlavně provokace, už předem ve svém proslovu pravil, že kritizují jen nýmandi a závistivci. V podstatě ale ničím nepřekvapil, snad jen v případě Petra Žantovského. Jeho tvrzení, že tento člověk, prostituující se za všech režimů, je nonkonformní žurnalista, který plynul proti mainstreamu, je políček všem slušným lidem.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!