27. září 2016 11:08 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Prosecká dynastie. Klaus mladší spasitelem ODS nebude

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 46Diskuse
Václav Klaus mladší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus mladší. | foto: Lidové noviny

Syn bývalého prezidenta Václava Klause včera ohlásil kandidaturu do Poslanecké sněmovny. Ne že by to bylo nečekané či převratné, jako stínový ministr školství má jistě velkou šanci kandidovat z čelního místa kandidátní listiny, a tedy uspět. Otázkou zůstává, zda Václav Klaus mladší může být budoucností ODS.

Klaus mladší je vlastně dvojnásobným členem ODS. Byl jím od roku 2002 do roku 2008. Přihlášku do strany znovu podal letos v lednu, poté se stal stínovým ministrem a je zřejmé, že jeho ambice u toho neskončí. Z jeho dosavadního chování můžeme oprávněně usuzovat, že jako politik je poněkud labilní. Z politické strany se nevystupuje jen proto, že je mi nesympatický předseda a nelíbí se mi jeho politika. Chování Klause mladšího též neosvědčuje člověka, který by byl schopen soustavné a dlouhodobé práce. Vždyť jen čekal, až se v ODS objeví někdo jemu nakloněný, a pokud by mu bylo nabídnuto nějaké perspektivní politické angažmá, dost možná by si vybral i jinou politickou stranu.

To vše jsou možná argumenty, proč Klause mladšího nemusejí milovat spolustraníci, pro politikovy výsledky je podstatnější, jestli jej milují voliči. A s těmi mluví a setkává se velmi často, za což jej pochválil i tatínek. Jeho kritika současné ministryně školství Valachové je ostrá a nevybíravá. To vše mu může přinést popularitu, ale hlavně u těch již přesvědčených. ODS nutně potřebuje k návratu na výsluní spíš osobnosti lákající lidi „zvenku“, třeba i takové, kteří nad občanskou demokracií v minulosti zlomili hůl. Václavu Klausovi mladšímu nechybí ani výřečnost, ani inteligence, schází mu otevřenost a pozitivní program, jeho dosavadní projevy se vezly na všeobecném (dalo by se říci až babišovském) nadávání na poměry.

Pro politickou stranu je důležitý předseda sjednotitel a tím Klaus být neumí, proto o nahrazení Petra Fialy může jen snít. Nebo že by ODS zahrála na nostalgickou strunu heslem: Pojďte si s námi zopakovat devadesátky?

  • 46Diskuse


Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky