Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Růže v počítači

Růže | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růže | foto: Shutterstock

PRAHA Z keře popínavé růže ustřihl jsem si snítku do vázy u počítače. Když začala opadávat, jak jest přirozeností růže, sneslo se několik okvětních plátků přímo do klávesnice. Jaké protikladné setkání – růže a klávesnice. Ale vždyť to je odvěké setkání: růže a písmena.

Ze všech textů světové literatury, od středověkého Románu o růži přes Goethovu Růžičku až po Ecovo Jméno růže, vybavil se mi epitaf Rainera Marii Rilka: Růže, jak čistý protiklad.

Rozrušen tím poetickým protikladem, vyšel jsem do zahrady, kde v altánu čekala hromádka rozečtených knih. Mezi nimi David Hume, Dialogy o přirozeném náboženství, které loni vydal česky Dybbuk. Kniha pokládaná za nábožensky neuctivou, vlastně se však jen pokorně tázající, co vlastně můžeme vědět. A hle, po Humovi se pomalu šine hlemýžď. Hlemýžď na Humovi! Jak čistý protiklad! Co by na to řekly postavy platónského dialogu, diskutující o možnostech poznání Boha skrze tento svět či skrze rozum? O čem svědčí takový úkaz? O Bohu, nebo proti Bohu?

Rozrušen tím poetickým protikladem, vsedl jsem na kolo a jel mezi vesnicemi. Na bráně jakéhosi zemědělského podniku uzřím tajemné slovo: Sepedan! Není to název firmy, neplyne z něho, co tu vyrábějí; to zůstane tajemstvím. Je to název firmy, která to tu hlídá. Ale v mysli se vynořilo slovo Sepandán, což je postava z knihy Věry Linhartové Přestořeč (1966). Sepandán je bytost, která ostatním svou tichou, ale intenzivní přítomností rozhazuje ustálené představy o světě. Sepandán se mu říká podle francouzského „cependant“ – „přestože“, „a přece“.

Růže v počítači, hlemýžď na Humovi, Linhartová na bráně: přestože ty jevy vypadají nicotně – přece se v nich zračí šance letního zpomaleného času: vidět „čisté protiklady“.

Jak to píše Sepandán u Linhartové: „Pevné obrysy věcí se smršťují.“

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...