Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Jakákoliv důvěra je v Rusku neexistujícím zbožím. V tomto smyslu je Navalnyj obětí režimu

Alexej Navalnyj foto: Profimedia.cz

Názor
Kdykoliv otevřu dveře, vypadne mrtvola, říká Lubomír Lipský v roli učitele Camela ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Je to známá a populární parodie na gangsterky. I Rusko působí jako parodie – na stát, justici či vládu zákona.
  20:40

Jako by tam kdosi v pozadí říkal: kdykoliv narazím na nepřejícníka, tak se z nějakých důvodů zřítí s letadlem, vypadne z okna, je zastřelen či otráven. Zatím posledním v této řadě je lídr opozice Alexej Navalnyj, ale tady myšlenky na parodii končí.

„V nápravněvýchovné kolonii č. 3 se odsouzený Navalnyj po procházce necítil dobře a téměř okamžitě ztratil vědomí,“ píše se ve zprávě vězeňské služby. Co si z toho přebrat? Zemře-li někdo takto náhle po třech letech za mřížemi, v situaci, kdy ho nemohl napadnout nikdo zvenčí, otevírají se stavidla spekulací.

Ruskem neotřese ani smrt Navalného. Politická opozice je v Rusku zcela potlačena, říká politolog

Nechal ho zabít Putin? Jenže i kdyby ano, proč nepočkal měsíc, až bude po volbě prezidenta? Nebo to udělal schválně před volbou, aby ukázal, že je pánem nad všemi, i skutečnými či potenciálními oponenty? Nikdo neví.

Ale i kdyby Navalnyj zemřel třeba po konfliktu s jiným vězněm, je dokladem toho, že jakákoliv důvěra je v Rusku neexistujícím zbožím. V tomto smyslu je Navalnyj obětí režimu, ještě než bude jasno, jak to s jeho smrtí skutečně bylo. A hlavně. Vsadili byste korunu, že v tom někdy jasno bude? Jasno, ač nedořešeno, bývá jen v případě podobných úmrtí za hranicemi Ruska.

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...