12. prosince 2017 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠINDELÁŘ: Berbr se může dál všem vysmívat. Český fotbale, děkujeme!

Roman Berbr a jeho manželka Dagmar Damková mohou mít mnoho důvodů k úsměvům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Berbr a jeho manželka Dagmar Damková mohou mít mnoho důvodů k úsměvům. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zatímco volba šéfa českého fotbalu skončila na řádné valné hromadě v červnu patem, úterní mimořádný sjezd v Nymburce zažil absolutní vítězství Romana Berbra.

Někdejší rozhodčí s velice kontroverzní pověstí, který pracoval pro Státní bezpečnost, se nejprve radoval, když byla jeho pravá ruka Martin Malík zvolena novým předsedou Fotbalové asociace (FAČR) už v prvním kole. 

Ještě suverénnějším způsobem byl ovšem sám Berbr následně zvolen místopředsedou za českou komoru.

Jedna věc však zůstává záhadou. Ve dvoukomorovém volebním systému bránila Berbrově absolutní moci moravská část. 

12.prosince 2017 v 18:24, příspěvek archivován: 12.prosince 2017 v 19:18

“Předseda (FA) 99 procentech zemí je člověk, který přijde na slavnostní oběd. Je to čestná funkce," uvedl Pelta”. Tak opravdu nevim, proc se jako klub priste ucastnit VH FA CR. At predsedu priste rovnou jmenuje Berbr :-).

Právě ta na červnové valné hromadě zablokovala volby ve všech třech kolech, když dala většinu hlasů vždy Malíkovu tehdejšímu protikandidátovi Petru Fouskovi. 

Moravská komora navíc i v úterý odbojně odmítla návrhy na změnu volebního systému, která by ji v případném čtvrtém kole vyšachovala ze hry. 

Proto zůstává otázkou, proč dali překvapivě právě její delegáti dobrovolně v prvním kole Berbrovu koni Malíkovi 55 ze svých 74 hlasů, což mu bezpečně stačilo ke zvolení.

Je možné, že zástupci Moravy dostali strach. Nejprve jim vyhrožoval místopředseda Evropské fotbalové unie UEFA Grigorij Surkis, že když si český fotbal nezvolí svého šéfa ani napodruhé, převezmou nad nimi dohled sami společně se zástupci Mezinárodní fotbalové federace FIFA.

Hlavní kandidát na post šéfa FAČR Martin MALÍK.
Všemu dění přihlížel Miroslav Pelta.

Moravský odboj pak výrazně nahlodal i bývalý šéf Miroslav Pelta, který byl v květnu v souvislosti s dotační aférou zadržen a následně rezignoval. 

Pelta, který se kdysi dostal do čela FAČR právě díky moravské komoře, vystoupil na Berbrovo přání těsně před volbami a velmi důrazně směrem k moravským delegátům promlouval, jak je důležité zvolit jeho následovníkem právě Malíka. 

Berbr se tak mohl opájet svým absolutním vítězstvím a převzetím moci nad českým fotbalem. 

Dokonce v dobrém rozmaru slíbil, že za čtyři roky už on sám znovu kandidovat nebude. Do té doby se bude všem kritikům vysmívat. Český fotbale, gratulujeme!

12.prosince 2017 v 15:39, příspěvek archivován: 12.prosince 2017 v 19:23

117 ze 128 delegátů z Čech si myslí,že Roman Berbr je to pravé ořechové pro český fotbal,a tak mu dali svůj hlas... Bravo hoši. Koryta vám nevyschnou,tak můžete slavit. Děláte to správně - počesku...