Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Starostové píší

Na „Čecháči“ vyroste vánoční městečko

Rozsvěcení vánočního stromečku v Praze 10 foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 10 - Stromečky už nám svítí, bohatý vánoční program je nachystaný. Občané na Desítce se letos mají opravdu na co těšit! Od mikulášských akcí, přes vánoční koncert, až po „městečko“ na náměstí Svatopluka Čecha. Samozřejmostí je výzdoba napříč celou naší městskou částí.
  1:49

Vánoce jsou pro mě nejkrásnější svátky v roce a každý rok si přeji, aby si je obyvatelé Desítky užili v co nejpříjemnější atmosféře. Aby mohli aspoň na chvíli zapomenout na všechny strasti běžného života a směle podlehnout vánočnímu kouzlu. Velmi si vážím toho, že letos k tomu můžu svým dílem přispět i coby starosta.

Začnu malou polemikou. Poměrně často kolem sebe zaznamenávám úvahy nad tím, jestli v současné době, zásadně ovlivněné drahými energiemi, Vánoce neomezit. Souhlasím s tím, že města a městské části by měly hospodařit rozumně a neutrácet zbytečně, což je velmi aktuální.

Zároveň jsem ale toho názoru, že bychom měli šetřit tak, aby to občané poznali jen minimálně. Konkrétní příklad: místo, abychom škrtali na rozsahu vánoční výzdoby, zaměřili jsme se na výběr úsporného osvětlení, takže naše náklady jsou meziročně srovnatelné. A tématu drahých energií se budeme věnovat koncepčně – i proto jsme zřídili poměrně neobvyklý Výbor pro energetický management, který bude hledat možnosti, jak šetřit na provozu, chytře a dlouhodobě.

A teď už k samotným Vánocům na Desítce. Od adventní neděle nám svítí všech deset stromů napříč naším územím, včetně hlavního na náměstí Svatopluka Čecha. Na Kubáni pak jsou ještě stromečky našich škol a školek. Fakt, že Štědrý den se pomalu blíží, poznají naši občané i díky osvětlení ulic.

Nezapomínáme samozřejmě ani na Mikuláše, hned ve čtyřech našich kulturních zařízeních (Vzlet, Vršovické divadlo MANA, Strašnické divadlo a BR divadlo) se budou postupně od 3. do 5. prosince konat sváteční besídky.

Veřejnost srdečně zvu na vánoční koncert klasické hudby, který se uskuteční 11. prosince od 16 hodin v kostele svatého Václava. Vstup je volný a menu bohaté. Návštěvníkům se představí sopranistka Dagmar Vaňkátová, mezzosopranistka Edita Randová i členové Orchestru Státní opery.

A to je teprve začátek! Hlavní vánoční chod budeme servírovat na „Čecháči“, kde 18. prosince vznikne doslova vánoční městečko. Chybět nebude betlémské světlo, vystoupí děti z našich škol a školek, pro nejmenší budou připravené i dílničky a v Ježíškově nebeské kanceláři budete moci napsat své přání Ježíškovi.

Milí čtenáři, přeji vám, aby se vám vaše přání, ať už jsou jakákoliv, splnila. A pokud si najdete čas, zavítejte i k nám.

Autor: