Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Se stavbou nemusím souhlasit, ale není v mé moci ji zakázat

Starostové píší

  2:00
PRAHA 5 - Aktuální počet obyvatel Prahy 5 je 82 304, což je v porovnání s rokem 1996 nárůst o čtyři procenta. Praha 5 patří mezi největší městské části hlavního města a je jednou z nejatraktivnějších lokalit Prahy vůbec. Lze říci, že dosavadní výstavba je zde začleňována tak, aby v co největší míře byl zachován prostor pro zeleň, parky, dětská hřiště a chráněná přírodní území.

Praha 5 patří z hlediska bydlení o jednu z nejatraktivnějších lokalit hlavního města. foto: ARCHIV PRAHY 5

Nová výstavba obecních bytů v současné době neprobíhá. Velký rozvoj však zaznamenala výstavba bytových domů v soukromé sféře - Praha 5 se řadí k obvodům, kde bylo postaveno nejvíce bytů v absolutních číslech. Povolení k jejich výstavbě dává podle platných právních předpisů stavební úřad – a ten stavbu musí povolit, pokud záměr jejich požadavky splňuje. Stavební úřad je součástí státní správy, která je vázaná zákony a vyhláškami, není proto možné, aby úředníci zohledňovali „osobní“ názory. Stavební úřad nepodléhá samosprávě, to znamená voleným představitelům obce. V praxi to znamená, že coby starosta se stavbou nemusím souhlasit, ale není v mé moci, abych její výstavbu u stavebního úřadu „zakázal“.

Pokud jde o zakomponování novostaveb do celkové podoby města, toto úzce navazuje na otázku, co mohou obce udělat pro svůj udržitelný rozvoj. Městská část Praha 5 např. úzce spolupracuje s občanskými sdruženími na obnově osady Buďánka. Nedávno jsme také vyzvali občany k participacím na soutěžním workshopu Na Pláni, na urbanistické studii sídliště Barrandov a na urbanisticko – architektonické studii Motolského údolí. Ve spolupráci s občany chceme určit hlavní problémy území a směr rozvoje řešených lokalit, včetně podoby veřejného prostoru, objemového řešení, principů regulace a začlenění nových staveb, a nastavit pravidla pro další výstavbu. Vzniklé studie budou metodickým podkladem při posuzování záměrů investorů a developerů a podkladem pro územní rozhodování, což se týká zejména stavebního úřadu, a také podkladem pro případnou změnu pražského územního plánu, event. pro nový metropolitní plán.

Je také důležité seznamovat veřejnost s plánovaným rozvojem městské části a záměry a realizacemi investorů a developerů v Praze 5. Otevřeli jsme proto galerii, která bude celoročně seznamovat veřejnost s řadou významných rozvojových území a potenciálem městské části.

Městská část Praha 5 má aktuálně ve své správě 1 117 bytů, které mají pro všechna svá katastrální území jednotné nájemné. Za bytovou jednotku standardní kvality o rozloze 100 m² se platí nájemné ve výši 11 948 Kč/měsíčně.

Radek Klíma, starosta Prahy 5, TOP 09

Autor: