13. července 2017 1:59 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Ve vodě je dobře, ale na ní ještě lépe

Když to nejde ve Vltavě, na ní je v létě také fajn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když to nejde ve Vltavě, na ní je v létě také fajn | foto: ARCHIV REDAKCE

PRAHA 1 Staroměstský orloj, Václavské náměstí, Kampa... Pokud jde o téma „obecní koupaliště“, nemohu žel sloužit, avšak je v mých skromných písmáckých silách alespoň přiblížení atmosféry poblíž vody.

Zmínil jsem Kampu, takže vše je asi jasné. Kdo bydlí v Praze 1 a touží po spočinutí mimo kulisy velkoměsta, jde právě tam – nebo na nepříliš vzdálené ostrovy: Střelecký či Slovanský. A zde „poutník městský“, notně zaprášený a horkem znavený, obvykle nalézá útočiště v těchto hájemstvích...

No, pokusil jsem se o nápodobu básníků vezdejších dní, ale teď zase pěkně prozaicky, „po starostensku“. Kdo se chce přesto v Praze 1 přesto vykoupat, nechť zamíří do Tyršova domu. Ne, nenajde tam písčitou pláž; místo ní na něj čeká malý bazén, který se však nachází v budově veskrze historické, tudíž fortelné a vůči teplotním výkyvům odolné.

Naštěstí, hned kousek, u sousedů – tedy v Praze 4 a 7 – se nacházejí koupaliště, která mohou uspokojit veškeré touhy po vykoupání se pod širým nebem, Jako starosta Prahy 1 se k tomuto faktu mohu postavit dvojím způsobem: buď budu zlobně mručet, že nic takového nemáme v naší městské části, nebo naopak vyjádřím vděk nad tím, jak blízko to mají obyvatelé centra metropole za vysněným koupáním a sluníčkem v jednom.

Samozřejmě, že platí to druhé. Kdyby Praha 1 měla nějaké možnosti, jak zřídit veřejná koupaliště na svém území, pochopitelně bych učinil vše možné, aby lidé z naší městské části tuto kratochvíli také měli k dispozici. Doby, kdy se dalo v masovém měřítku koupat poblíž Národního divadla, jsou však již dávno minulostí. Proto Praho 4 a 7, velký dík!

V souvislosti s pobytem u vody, respektive přímo na ní, si na závěr tohoto textu dovolím jednu připomínku, která naopak činí Prahu 1 z „vodního hlediska“ jedinečnou: půjčovny loděk a šlapadel v naší městské části patří k lákadlům z ranku těch největších, takže když už nemůžeme volně plavat pod širým nebem, můžeme se pod ním alespoň dosyta plavit. Pod mosty, v jedinečných kulisách historického centra. To není zase tak málo, co myslíte?

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP09

Najdete na Lidovky.cz