Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Náchod se vrací na turistickou mapu

Vavřinecká pouť foto: ARCHIV RADNICE

Názor
Prázdniny jsou obdobím, kdy my, jakožto starostové měst máme jedinečnou možnost představit krásy a výjimečnosti svého města té nejširší škále návštěvníků. Protože bychom rádi, aby Náchodsko navštěvovali lidé z celé České republiky i zahraničí, rozhodli jsme se po covidové pauze investovat do našich pamětihodností i jejich propagace.
  1:42

Osobně doporučuji navštívit naši chloubu, náchodský zámek. V srdci Náchoda na Masarykově náměstí najdete krásný gotický kostel svatého Vavřince, kde se bude dne 7. srpna konat poutní mše svatá a žehnání chleba. Na náměstí se o víkendu 6. a 7. srpna také odehraje tradiční Vavřinecká pouť. Prostě chceme Náchod vrátit na turistickou mapu a přilákat spoustu nových návštěvníků. A k tomu nám dopomohou i Lázně Běloves, které mají dlouhou historii a které se nám podařilo odkoupit do stoprocentního vlastnictví!

Velké hlavní lázně budou v následujících letech podstupovat kompletní rekonstrukci, nicméně již nyní jsou otevřené veřejnosti Malé lázně, kde se nachází replika Vily Komenský, kavárna a stálá expozice o historii lázeňství. Najdete zde kolonádu s 12 pítky s léčivou minerální vodou z pramene Jan a Běla. Každý víkend se zde konají akce pro celou rodinu, třeba hudební koncerty, dětské dny, pikniky, výstavy, či cimbálová muzika s ochutnávkou vín. Pro milovníky turistiky doporučuji navštívit Jiráskovu chatu s rozhlednou, kterou postavil věhlasný architekt Dušan Jurkovič a za vidění rovněž stojí dělostřelecká tvrz Dobrošov.

Dovolené příliš neplánuji. V plánu mám navštívit s přáteli Maďarsko, které je proslulé svými termálními lázněmi, já se však hodlám soustředit zejména na místní gastronomii v podobě gulášů a klobásek. Jelikož jsem kvůli delší nemoci nebyl příliš aktivní, nastřádali se mi rodinné povinnosti. Mám maminku na Šumavě, kde je potřeba posekat trávu na zahradě a naštípat dříví. Letošní volno tedy pojmu aktivně, v kruhu přátel a rodiny.

Jan Birke, starosta Náchoda, ČSSD

Autor: