Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Náš kolotoč je malý zázrak, pomozte

Starostové píší

  1:51
PRAHA 7 - Coby starosta samozřejmě nejsem objektivní, ale považuji naši Prahu 7 za jednu z nejatraktivnějších pražských lokalit s osobitým charakterem, nezaměnitelným geniem loci a tak trochu jinou komunální politikou.

Kolotoč by mohl být opraven z veřejné sbírky. foto: Archiv Prahy 7

Po staletí v Praze 7 žili a pracovali vedle sebe i společně Češi, Němci a Židé, ale také se sem lidé chodili rekreovat a trávit svůj volný čas. Již před osmi staletími zde Přemyslovci založili Královskou oboru - Stromovku. Nejen Stromovka pro Pražany dodnes představuje cíl častých vycházek. Naší chloubou jsou i Letenské sady, které nabízejí nejpůsobivější panoramata celé Prahy, a také ostrov Štvanice, který by měl v srpnu zpřístupnit nový přívoz mezi Holešovickou tržnicí a Karlínem. 

Na území sedmé městské části je situována řada kulturních památek, historických budov, galerií a muzeí. Mezi jinými lze jmenovat Veletržní palác, DOX, Výstaviště, Pražskou tržnici, Akademii výtvarných umění, Místodržitelský letohrádek, Hanavský pavilon, Národní technické muzeum či Národní zemědělské muzeum. I ZOO v Praze – Troji považujeme tak trochu za „naši“ a s městskou částí Praha – Troja úzce spolupracujeme.

Řada památek, má-li se dožít dalších desetiletí či dokonce staletí, se však neobjede bez naší péče a pomoci. Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě. Je malým zázrakem, že se na Letné takto unikátní památka v původní podobě dochovala. Národní technické muzeum, které ji v současné době vlastní, plánuje opravu stavební části. Ta však nestačí ke zprovoznění kolotoče. Proto jsme koncem minulého roku společně zahájili veřejnou sbírku, jejímž cílem je zrestaurovat historické koně na kolotoči a v brzké době jej opět uvést do pohybu. Nadále hledáme partnery z řad institucí, firem a drobných dárců, kteří by nám pomohli kolotoč vrátit všem obyvatelům Prahy. Budeme vděční za jakýkoli příspěvek do veřejné sbírky. Každý z dvaceti koní bude totiž stát 160 tisíc korun.

Mezi další významné kulturní památky a architektonické dominanty na území Prahy 7 patří Vodárenská věž na Letné. Městská část již několik let připravuje její rozsáhlou rekonstrukci. Projekt zpracovaný v minulém volebním období však bohužel vykazoval nedostatky, které by mohly ohrozit navrácení věže pro účely Domu dětí a mládeže. Do úprav projektu se proto v současné době zapojil uznávaný architekt Petr Hájek, který má za sebou kupříkladu rekonstrukci Jiřského náměstí na Pražském hradě či úpravy a dostavbu Arcidiecézního muzea v Olomouci. Pevně věřím, že se nám společně podaří Vodárenskou věž připravit pro další roky spokojeného užívání dětí z místních spolků.

Pan docent Hájek s městskou částí spolupracoval také na projektu rekonstrukce kina Oko, které je po léta nedílnou součástí kulturního života v Praze 7. V současnosti je naším jediným provozovaným kinem, které má ale stabilní divácké zázemí i v sousedních městských částech. Na podzim tohoto roku se „v Oku“ uskuteční rekonstrukce vzduchotechniky a vytápění. Úpravy sálu připravujeme na příští rok.

V příštím roce by se také měl splnit sen mnohých Pražanů a měla by začít rekonstrukce zanedbané a tunelem Blanka poškozené Šlechtovky. Těším se na to.

.Jan Čižinský, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

 

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...