Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Náchodsku ulovíte i dvoumetrového sumce

Starostové píší

  0:56
NÁCHOD (Královéhradecký kraj) - Fotky a videa s gigantickými úlovky z českých řek a rybníků mě nepřestávají fascinovat. Pokud si dobře vzpomínám, tak prvenství u nás drží sumec, který měřil přes neuvěřitelných 260 centimetrů. Právě sumci se pravidelně řadí mezi největší náchodské úlovky, ale v našich vodách najdete také pstruhy, štiky nebo candáty, v rybnících pak kapry, z nichž někteří dorůstají až k jednomu metru.

Výlov rybníka Podborný foto: ARCHIV RADNICE

V Náchodě funguje místní organizace Českého rybářského svazu, která dnes čítá již přes 550 členů. Rybařit k nám chodí nejen dospělí, mezi kterými je i přes 20 nadšených rybářek, ale v rámci kroužku Déčko Náchod i třicet dětí, kteří se od října do března seznamují s veškerou potřebnou teorií „na papíře“, aby mohly následně získat rybářské oprávnění.

Právě děti, ale i dospělí, se na jaře zapojují do úklidu necelých 10 kilometrů vzdálené nádrže Rozkoš. Akce se pravidelně koná ve spolupráci s dalšími okolními rybářskými svazy, Povodím Labe, ornitology a mnohými dalšími, kteří pomáhají s péčí o naše životní prostředí.

Svaz se tu stará o asi sedmnáct kilometrů dlouhý pstruhový revír na Metuji, kde chová vlastní ryby a někdy nasazuje i kupované kusy. U řeky rybářské možnosti Náchodska ale zdaleka nekončí. V okolí spravují Lesy města Náchoda několik menších rybníků v čele s rybníkem Podborný, kam každý rok vyrážejí zástupy rybářských nadšenců. Na tomto místě také každoročně v květnu pořádáme rybářské závody. Poměřit své síly a úlovky sem letos přijela rybářská komunita již popatnácté. A na naše nejmenší rybáře myslíme taky, proto jim už devět let vyhrazujeme vlastní rybářský šampionát na rybníčku v Rybářské ulici. Už se těším, jaké úlovky nám přinese příští ročník.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Autor: