27. června 2019 1:36 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Nejdříve Husfest a poté lampiony

V rodném domě mistra Jana Husa v Husinci byla letos otevřena i zajímavá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V rodném domě mistra Jana Husa v Husinci byla letos otevřena i zajímavá... | foto: FOTO MAFRA – PETR LUNDÁK

HUSINEC (Jihočeský kraj)  Hlavní kulturní a společenská událost roku, výročí upálení Jana Husa, se nám opět přiblížila a já se těším, že se opět setkám s našimi občany a hosty. Technické a programové přípravy vrcholí.

Letošní ročník bohužel kromě veder ztíží i oprava naší hlavní komunikace. Proto jsme byli nuceni přesunout program plánovaný na 6. července z náměstí do dolního parku, kde budou na kolbišti tradiční stánky, na pódiu vystoupí dopoledne dvě dechové kapely a v druhé části parku budou pouťové atrakce. Na zahradě Centra mistra Jana Husa bude připraven program pro nejmenší. Na stejném místě pak nakonec i oslavy vyvrcholí, tentokráte novinkou, koncertem světově proslulého Stamicova kvarteta, které nám představí tvorbu Franze Schuberta, konkrétně Smyčcový kvintet C dur. Na celý program je samozřejmě vstup zdarma. Chybět nebude ani tradiční lampionový průvod, jehož účastníci se vydají na pouť k Husovu rodnému domu. Hlavní program doplní bohoslužby za účasti zástupců všech církví.

H u s o v ý m oslavám bude předcházet dvoudenní Husfest, jehož zavedené podoby se omezení nijak nedotknou. Věříme, že v široké paletě účinkujících si každý najde to své, co mu udělá radost. Vstupenky na rodinnou akci lze koupit za zvýhodněnou cenu předem, a to na městském úřadě, kde budou k dostání za 250 na oba dny.

Pořádek při akci budou také letos zajišťovat naše technické služby. Jak už to bývá, problémy vznikají zase zanikají a troufnu si říct, že s pořádáním oslav již máme dlouholeté zkušenosti.

Památku mistra Jana Husa si samozřejmě nepřipomínáme jen v těchto dnech. O Husův rodný dům, v němž sídlí památník, se stará Církev Československá husitská. Po celý rok k nám proto přijíždějí turisté, aby si připomněli památku tohoto myslitele a na stěně památníků si přečetli i slova Papeže Jana Pavla II., jimiž se ústy katolické církve omluvil za Husovo upálení. Letos zde navíc přibyla velmi zdařilá expozice určená nejmenším návštěvníkům.

LUDMILA PÁNKOVÁ, starostka Husince, ANO

LUDMILA PÁNKOVÁ, starostka Husince, ANO

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!