Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdravé uvažování jsme uvrhli do klatby

Starostové píší

  1:54
BORŠOV NAD VLTAVOU (Jihočeský kraj) - Při nahlížení do starých kronik či prohlížení obrazů starých mistrů je zajímavé si všímat takových zdánlivě nepodstatných detailů.

Stačila jednoduchá opatření a v Boršově se podařilo snížit množství dešťových vod mizejících v kanálech o třicet procent. foto: ARCHIV

Tak třeba kolikrát naši krajinu devastovala hejna nenažraných kobylek, že i u nás se sklízely fíky a citrusy, že nížiny Evropy byly zasypány sněhem, řeky a kanály byly promrzlé až na dno. Ano, vše už tady bylo, a naši předci se na taková období připravovali a budovali mnoho potřebných zařízení, která jim těžká období pomáhala překonávat. Bohužel, my jsme zdravé uvažování uvrhli do klatby, na mnohé osvědčené recepty zapomněli, nebo již hotové odstranili.

Boršov nad Vltavou leží ve srážkovém stínu Šumavy, který je ještě posilován blízkou horou Kleť, a tak jsme již před pěti lety začali dělat taková opatření, abychom dešťovou vodu zbytečně nepouštěli do kanálů, abychom odtok vody z našeho údolí do řeky dokázali zpomalit. A k tomu stačí málo - zdravý selský rozum.

Novou silnici stačí naklonit směrem k řece, vždyť přeci něco víme o gravitaci. Obnova zdevastovaného rybníčku Nebesáku vlastními silami nás stála pouhých 120 tisíc Kč (z dotace to bylo spočítáno na 1,2 milionu Kč). Loňského roku jsme odbahnili a revitalizovali rybníček v zámeckém parku.

Díky těmto jednoduchým opatřením jsme snížili o 30% množství dešťových vod mizejících v kanálech.

Snažíme se nedělat problémy vlastníkům jezových těles, kteří se je snaží obnovovat a potýkají se se státní správou, pralesem zbytečných vyjádření a povolení. Naši občané se postupně snaží čím dál více zadržovat dešťovou vodu do nádob u okapů, budují okrasná nebo koupací jezírka místo bazénů.

Sucho není nic nového pod sluncem a jistě si s ním poradíme jako naši předci, jen u toho stačí přemýšlet a nebát se rozhodovat, i když to se dnes zatím příliš nenosí. Ale asi se to budeme muset hodně rychle naučit.

JAN ZEMAN, starosta Boršova nad Vltavou, PRO BORŠOV

JAN ZEMAN, starosta Boršova nad Vltavou, PRO BORŠOV

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...