Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavného vědce připomene videomapping

Starostové píší

  1:49
LIBOCHOVICE (Ústecký kraj) - Libochovice jsou městem od roku 1560. Nacházejí se na dolním toku řeky Ohře a svými skoro třemi tisíci a pěti sty obyvateli se řadí spíše mezi střední města. Ponejvíce jsou však známy pro svůj renesančně-barokní zámek, který je v turistických průvodcích oprávněně přezdíván jako Perla na Ohři.

Pomník J. E. Purkyně (1787-1869) před zámkem v Libochovicích. foto: FOTO MIROSLAV LAUBE

A s objektem místního zámku je silně spojen i osud jednoho z největších Čechů své doby. Tím významným rodákem není nikdo menší než Jan Evangelista Purkyně. Datum narození a místo, kde tento světově uznávaný vědec spatřil světlo světa, jsou opředeny mnoha názory a mýty. Což je zřejmě způsobeno, do jisté míry, tehdejší benevolencí v zapisování do matričních knih. Zdroje tedy uvádějí dvě data: 17. anebo 18.prosince 1787. Jako místo narození se povětšinou uvádějí Libochovice. Nicméně lidé zabývající se osobou J. E. Purkyně docházejí k názoru, že rodištěm může být i nedaleká Budyně nad Ohří, se kterou byl Josef Purkyně, otec Jana, pracovně spjat. Držme se však toho, že rodištěm pana Purkyněho jsou Libochovice - už jenom z toho důvodu, abych naplnil účel mého příspěvku.

Na tohoto rodáka jsme právem hrdí. Vždyť ve své době jeho aktivity prorůstaly snad všemi odvětvími tehdy známé medicíny a posunovaly ji mílovými kroky vpřed. Miloval výzkum a pozorování. A také experimenty, které mnohdy zkoušel i sám na sobě. Snad jen škoda, že nebyl králem psaného slova. Je známá jeho nelibost v psaní dlouhých vědeckých statí a možná i proto je v porovnání s jinými velikány tehdejší medicíny jeho seznam učených textů velice strohý.

Faktem však zůstává, že k odkazu tohoto „velikánského“ rodáka se do jisté míry Libochovičtí chovají až macešsky. Jedním z cílů, které jsem si jako nastupující starosta předsevzal, je hlasitě a hrdě se hlásit k této světové osobě. A tak v tento rok, kdy si připomínáme 150 let od úmrtí J. E. Purkyně, proběhne hned několik akcí, které mají lidem místním i z daleka představit tohoto jedinečného vědce, humanistu a vlastence.

Akce budou pořádány ve spolupráci města se státním zámkem Libochovice, Českou lékařskou společností J. E. Purkyně a lidmi, kteří se odkazu pana Purkyně věnují už léta.

Ve středu 19. června se bude udílet již tradiční a nejvyšší ocenění České lékařské společnosti J.E. Purkyně v prostorách státního zámku v Libochovicích. Oceňováni jsou nejvýznamnější představitelé české a dříve i slovenské medicíny. Současně s touto akcí bude probíhat, opět v prostorách zámku v Libochovicích, tzv. „sférické promítání“ nebo chcete-li představení „Kouzelné skříňky“, která je jakousi filmovou poctou tomuto vědci. Jedná se ve skutečnosti o speciální projekční zařízení, které zobrazuje jevy, kterými se zabýval J. E. Purkyně při prozkoumávání zrakových vjemů.

A v neposlední řadě se svou troškou do mlýna přichází i město. Jsme si téměř jistí, že akcí, kterou si chystáme připomenout osobnost tohoto velikána, by byl potěšen i sám pan Purkyně. Zrakové vjemy, které do hloubky studoval, budou hrát prim i při této vzpomínkové akci. Město se rozhodlo ve spolupráci se státním zámkem uspořádat promítání Purkyněho příběhu na fasádu zámku v rámci tzv. videomappingu. Tato akce se uskuteční dne 24.srpna po úplném západu Slunce, to znamená kolem 21.30 hodin. Doufám, že i tímto počinem se nám podaří dostat do širšího povědomí, jaký významný rodák se v našem městě narodil.

MIROSLAV ZŮNA, starosta města Libochovice, PRO Libochovice, Poplze a Dubany

MIROSLAV ZŮNA, starosta města Libochovice, PRO Libochovice, Poplze a Dubany

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...