Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škvoreckého můžete potkat i na Masarykově náměstí

Starostové píší

  1:55
NÁCHOD (Královéhradecký kraj) - Všichni se rádi, i když občas jen ve vzpomínkách, vracíme zpět do kraje, kde jsme vyrostli. Věřím, že na Náchod s láskou vzpomínal i náš nejznámější rodák, spisovatel a knižní Danny Smiřický, Josef Škvorecký. Vždyť Náchod mu byl inspirací pro jeho literární Kostelec, kde se odehrávají jeho nejznámější díla.

Litinová socha Josefa Škvoreckého sedí na náchodském náměstí foto: ARCHIV RADNICE

Škvoreckého můžete dnes potkat na Masarykově náměstí, kde již pět let sedí na jedné z laviček jeho litinová socha. Tu na památku spisovatele zhotovil umělec Josef Faltus podle dobové fotografie. Osobnost Škvoreckého připomíná i jeho pomník na Staroměstském hřbitově.

Lavička je zároveň výchozím bodem pro naučnou stezku, která návštěvníky provází po místech spisovatelových knih. Cesta po stopách Prima sezony a Zbabělců vás tak zavede například do restaurace Port Arthur, kde sám Škvorecký rád poslouchal svůj oblíbený saxofon. Bylo to i místo, kam zamířil ihned poté, co se k nám do Náchoda po roce 1989 na chvíli vrátil z kanadského exilu. V Port Arthuru však cesta nekončí a návštěvníci stezkou projdou celé náměstí, podívají se na místní poštu, radnici, Jiráskovo gymnázium a do hotelu U Beránka, který známe jako Škvoreckého románovou vinárnu U Lva. K naučné trase jsme navíc připravili i publikaci Průvodce Náchodem. Tu si návštěvníci mohou vyzvednout v informačním centru.

Letos navíc přibude i program v rámci literárních prohlídek náchodského zámku. Nabídneme speciální okruhy, které se zaměří na příběhy regionálních spisovatelů. Mimo děl Josefa Škvoreckého se setkají i s Aloisem Jiráskem, který také k našemu regionu patří.

Památce Josefa Škvoreckého patří i festival Prima sezona. Ten letos již po dvaadvacáté představí uměleckou tvořivost náchodských studentů a žáků. V pěti květnových dnech provede nejen studenty, ale i veřejnost světem divadelní a literární tvorby, nabídne nejrůznější workshopy, hudební vystoupení a soutěže mladých básnických, spisovatelských nebo filmových talentů.

Nesmím ovšem zapomenout na další významné náchodské rodáky. Mezi nimi jsou vědci jako například matematik a astronom Antonín Strnad a historik Jan Karel Hraše, architekt Jan Letzel nebo skladatelka Sláva Vorlová. Můžeme se podívat i hlouběji do minulosti do doby národního obrození nebo až osvícenství, kdy na našem území působili náchodští myslitelé jako biskup a osvícenec Josef František Hurdálek nebo obrozenecký kněz Josef Myslimír Ludvík.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!