Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škvoreckého můžete potkat i na Masarykově náměstí

Starostové píší

  1:55
NÁCHOD (Královéhradecký kraj) - Všichni se rádi, i když občas jen ve vzpomínkách, vracíme zpět do kraje, kde jsme vyrostli. Věřím, že na Náchod s láskou vzpomínal i náš nejznámější rodák, spisovatel a knižní Danny Smiřický, Josef Škvorecký. Vždyť Náchod mu byl inspirací pro jeho literární Kostelec, kde se odehrávají jeho nejznámější díla.

Litinová socha Josefa Škvoreckého sedí na náchodském náměstí foto: ARCHIV RADNICE

Škvoreckého můžete dnes potkat na Masarykově náměstí, kde již pět let sedí na jedné z laviček jeho litinová socha. Tu na památku spisovatele zhotovil umělec Josef Faltus podle dobové fotografie. Osobnost Škvoreckého připomíná i jeho pomník na Staroměstském hřbitově.

Lavička je zároveň výchozím bodem pro naučnou stezku, která návštěvníky provází po místech spisovatelových knih. Cesta po stopách Prima sezony a Zbabělců vás tak zavede například do restaurace Port Arthur, kde sám Škvorecký rád poslouchal svůj oblíbený saxofon. Bylo to i místo, kam zamířil ihned poté, co se k nám do Náchoda po roce 1989 na chvíli vrátil z kanadského exilu. V Port Arthuru však cesta nekončí a návštěvníci stezkou projdou celé náměstí, podívají se na místní poštu, radnici, Jiráskovo gymnázium a do hotelu U Beránka, který známe jako Škvoreckého románovou vinárnu U Lva. K naučné trase jsme navíc připravili i publikaci Průvodce Náchodem. Tu si návštěvníci mohou vyzvednout v informačním centru.

Letos navíc přibude i program v rámci literárních prohlídek náchodského zámku. Nabídneme speciální okruhy, které se zaměří na příběhy regionálních spisovatelů. Mimo děl Josefa Škvoreckého se setkají i s Aloisem Jiráskem, který také k našemu regionu patří.

Památce Josefa Škvoreckého patří i festival Prima sezona. Ten letos již po dvaadvacáté představí uměleckou tvořivost náchodských studentů a žáků. V pěti květnových dnech provede nejen studenty, ale i veřejnost světem divadelní a literární tvorby, nabídne nejrůznější workshopy, hudební vystoupení a soutěže mladých básnických, spisovatelských nebo filmových talentů.

Nesmím ovšem zapomenout na další významné náchodské rodáky. Mezi nimi jsou vědci jako například matematik a astronom Antonín Strnad a historik Jan Karel Hraše, architekt Jan Letzel nebo skladatelka Sláva Vorlová. Můžeme se podívat i hlouběji do minulosti do doby národního obrození nebo až osvícenství, kdy na našem území působili náchodští myslitelé jako biskup a osvícenec Josef František Hurdálek nebo obrozenecký kněz Josef Myslimír Ludvík.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Autor: