Škvoreckého můžete dnes potkat na Masarykově náměstí, kde již pět let sedí na jedné z laviček jeho litinová socha. Tu na památku spisovatele zhotovil umělec Josef Faltus podle dobové fotografie. Osobnost Škvoreckého připomíná i jeho pomník na Staroměstském hřbitově.
Lavička je zároveň výchozím bodem pro naučnou stezku, která návštěvníky provází po místech spisovatelových knih. Cesta po stopách Prima sezony a Zbabělců vás tak zavede například do restaurace Port Arthur, kde sám Škvorecký rád poslouchal svůj oblíbený saxofon. Bylo to i místo, kam zamířil ihned poté, co se k nám do Náchoda po roce 1989 na chvíli vrátil z kanadského exilu. V Port Arthuru však cesta nekončí a návštěvníci stezkou projdou celé náměstí, podívají se na místní poštu, radnici, Jiráskovo gymnázium a do hotelu U Beránka, který známe jako Škvoreckého románovou vinárnu U Lva. K naučné trase jsme navíc připravili i publikaci Průvodce Náchodem. Tu si návštěvníci mohou vyzvednout v informačním centru.
Letos navíc přibude i program v rámci literárních prohlídek náchodského zámku. Nabídneme speciální okruhy, které se zaměří na příběhy regionálních spisovatelů. Mimo děl Josefa Škvoreckého se setkají i s Aloisem Jiráskem, který také k našemu regionu patří.
Památce Josefa Škvoreckého patří i festival Prima sezona. Ten letos již po dvaadvacáté představí uměleckou tvořivost náchodských studentů a žáků. V pěti květnových dnech provede nejen studenty, ale i veřejnost světem divadelní a literární tvorby, nabídne nejrůznější workshopy, hudební vystoupení a soutěže mladých básnických, spisovatelských nebo filmových talentů.
Nesmím ovšem zapomenout na další významné náchodské rodáky. Mezi nimi jsou vědci jako například matematik a astronom Antonín Strnad a historik Jan Karel Hraše, architekt Jan Letzel nebo skladatelka Sláva Vorlová. Můžeme se podívat i hlouběji do minulosti do doby národního obrození nebo až osvícenství, kdy na našem území působili náchodští myslitelé jako biskup a osvícenec Josef František Hurdálek nebo obrozenecký kněz Josef Myslimír Ludvík.