2. listopadu 2017 1:34 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Bez občanů bychom údržbu zeleně nezvládli

Pohled na zámek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na zámek | foto: ARCHIV RADNICE

PŘESTAVLKY (Olomoucký kraj) Obec Přestavlky se nacházejí 9 km od okresního města Přerov. Malá, klidná, mírně svažitá vesnička je obklopena zelení. K obci patří i Přestavlcký les, který je součástí soustavy Natura 2000. Údržba zeleně a práce v lese jsou hlavním cílem udržet pěkný vzhled obce a zdravé životní prostředí.

V obci se nachází pozdně barokní zámek, který spolu se zámeckým parkem tvoří dominantu obce. Středem parku můžete projít majestátní lipovou alejí. Polovina zámeckých zahrad patří obci, která se o ně dobře stará. Součástí zámeckých zahrad jsou i ovocné stromy, které vyžadují nemalou péči během celého roku. Údržba zeleně zahrnuje nejen sečení a mulčování trávníků, ale i údržbu okrasných keřů a záhonů. Obec zaměstnává jednoho stálého pracovníka a brigádníka. Základem dobré péče o zeleň a lesní porosty je komunální technika. Obec vlastní maloktraktor a traktorovou sekačku. 

Ale bez pomoci občanů, bychom údržbu zeleně nezvládli. V jarních měsících je vjezd do obce rozjasněn rozkvetlými skalkami květin kolem chodníků. Podél zámecké zdi máme vysázený okrasný záhon růží, který během léta potěší nejedno oko. Uprostřed obce na návsi před domy jsou obecní pozemky osázené okrasnými stromy a keři, které si občané udržují sami. A za to všem patří velké poděkování.

JANA MACHÁČKOVÁ, starostka obce Přestavlky, STAN

JANA MACHÁČKOVÁ, starostka obce Přestavlky, STAN

JANA MACHÁČKOVÁ, starostka obce Přestavlky, STAN

Najdete na Lidovky.cz