2. listopadu 2017 1:18 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Co vzniklo v místě, v místě zůstalo

O lesy se staráme s péči dobrého hospodáře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O lesy se staráme s péči dobrého hospodáře | foto: ARCHIV RADNICE

PLÁNĚ (Plzeň – sever) Na vesnici to bývalo jiné, než ve městě. Pamatuji doby, kdy se lidé na venkově skoro prali o každý kousek příkopu, o každý kousek zeleně, kterou by mohli sekat a sušit. Krmit své králíky, kozu, někdo i kravku. Návsi byly vzorně posekané, veškerý veřejný prostor krásně upravený. Kopřivy byly nedostatkové zboží, když každý měl doma nějakou tu husu na výkrm. Ty doby jsou dávno pryč.

I k nám na vesnici přišel městský styl života. O trávu není zájem a tak nezbývá, než aby se obec postarala. Celkem nesmyslně přibyla na vesnici další složka odpadu – bioodpad. Vymyšleno ve městě, že? Dříve si každý vše dával na svůj hnůj, nebo kompost. Co vzniklo v místě, v místě zůstalo. Ale nyní? Obec, postarej se! Obec, ukliď! Obec, posekej! Obec, zaplať! A to nejvzácnější, co nám příroda dává, nevracíme zpět do naší přírody, ale odvážíme do měst na skládky.

Staráme se i o obecní lesy. Snažíme se. S péčí řádného hospodáře. Jsme neustále pod drobnohledem všech, úřadů i občanů. Na druhou stranu existují vlastníci, kteří svůj les bez rozmyslu prodají společnostem, které nezajímá rozvoj lesního hospodářství. Přijdou a během chvilky vytěží celý les. Co na tom, že vznikne nevzhledná holina. Co na tom, že tím pádem jsou ohrožené sousední parcely, které jsou otevřené větru a přírodním podmínkám. Zaráží mě skutečnost, že pokud chcete postavit garáž na svém pozemku, musíte mít souhlas všech sousedů, ale pokud chce váš soused vytěžit úplně celý les, nemáte možnost se bránit, nemáte možnost se k tomu vyjádřit, nemůžete nic. Jen se modlit, aby nepřišel silný vítr, velké sucho nebo jiná katastrofa.

Také máte pocit, jako já, že ne vše se vyvíjí tím správným směrem?

Starostka obce Pláně Ladislava Hrabovská, nezávislá

Starostka obce Pláně Ladislava Hrabovská, nezávislá

LADISLAVA HRABOVSKÁ, starostka obce Pláně, nezávislá

Najdete na Lidovky.cz