Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ŠŤASTNÝ: Zeman prozrazuje tajné zprávy a kašle na pravidla i zákony. BIS by měla přemýšlet, co mu říkat

Názory

  15:56
PRAHA - Prezident Miloš Zeman vyzradil utajovanou informaci. S klidem citoval ze zprávy BIS o jedu novičok v režimu vyhrazené a porušil zákon. A to jen proto, aby dokázal, že on měl pravdu a všichni se mýlili. To u něj ale není nic nového. Problém je, jaký vzkaz poslal tajným službám. Vy mě musíte sdělovat utajované informace, ale já si s nimi budu dělat, co chci. A i když to nikdo neřekne nahlas, BIS nyní musí uvažovat, co tedy vlastně panu prezidentovi sdělovat.

Prezident Miloš Zeman (20. března 2018). foto:  David Neff, MAFRA

Tajná služba má v sobě jedno důležité slovo: tajná. Ať si někdy o důvodech utajování můžeme myslet své, žijeme v demokracii a vymysleli jsme si služby, které prostě takovou práci i pravomoc mají. Utajování má pravidla a je chráněno zákonem.  

Miloš Zeman ale na taková pravidla kašle. Do televize Barrandov „vyčůraně“ řekne, že informace od BIS nejsou přísně tajné, a tak je vlastně může „nějak opatrně“ říci. Ne, nemůže. Ani prezident není nad zákonem a argument zloděje, že přece nějak opatrně může krást, by také patrně neobstál.

Zprávy podle „užvaněnosti“

Bylo by to pro zasmání, kdyby tím ale tajným službám nevzkázal, že si s jejich zprávami bude dělat to, co mu právě vyhovuje. Prezident je podle zákona jednou z osob, která může tajnou službu úkolovat (ovšem jen s vědomím vlády). A zpravodajci mu musejí pravdivě odpovídat.

BIS se ale nyní ocitla mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně si právem stěžuje, že politici, kteří její zprávy a informace dostávají, se o ně nezajímají, a na straně druhé, když se pan prezident konečně o jedno téma zajímá, tak ho ihned provaří na veřejnosti. Zda říká pravdu, nemůže nikdo zkontrolovat, protože tvůrci zprávy se „hloupě“ drží zákona a nic o ní neřeknou.

Už dříve se mezi zpravodajci říkalo, že při psaní zpráv u nich nastupuje jistá autocenzura, co vše a jak do zpráv napsat, podle užvaněnosti konkrétního politika. 

V jaké kategorii je prezident Zeman, asi nyní nejde pochybovat...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat