Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bezpečností informační služba loví mezi studenty. Po stážích mají možnost získat práci

Budova BIS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova BIS | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Bezpečnostní informační služba (BIS) loni vyzkoušela historicky první ročník studentských stáží. Podle samotné služby byla akce úspěšná a letos proto rozjela její druhý ročník. Skrze stáž se devět vybraných studentů může stát ochránci vnitřní bezpečnosti Česka i profesionálně.

Čím si studenti i tajné služby projdou? Kromě přednášek, seminářů a praktických ukázek prověří stážisty také plnění tajných celotýdenních úkolů, aby si práci zpravodajce otestovali na vlastní kůži. Studenti by například měli narazit na situaci, kdy má do Česka přijít vysoce riziková investice ze zahraničí. Úkolem studentů má být její zanalyzování, prověřit musí investora a jeho minulost, ale také pověsit se na lidi, kteří investici dojednávají a nakonec zhodnotit možná rizika spojená s investicí. Co si o fiktivní investici myslí a jak by hodnotili její bezpečnostní rizika, poté budou muset vysvětlit samému vedení BIS.

Z prvního ročníku již jeden stážista u BIS pracuje, další čtyři by právě měli procházet přijímacím řízení. Podle služby je to především možnost, jak oslovit budoucí špičkové odborníky hned na začátku jejich kariéry. 

V roce 2017 BIS poprvé v historii nabídla stáž studentům.

V roce 2017 BIS poprvé v historii nabídla stáž studentům.

„První ročník dalece předčil naše původní očekávání. Nejen v oblasti obrovského zájmu studentů, ale z pohledu přínosu pro obě strany,“ zhodnotil projekt z loňského roku ředitel BIS Michal Koudelka. 

Na účastnících chválil Koudelka hlavně morální a etické kvality. „Překvapilo nás, jak silný vztah většina studentů má ke své zemi, a jak jsou schopni uvažovat o své roli při ochraně hodnot, jakými jsou svoboda, demokracie a nezávislost,“ popsal zkušenosti s možnými budoucími zpravodajci Koudelka.

Pavel, jeden z účastníků na stáž vzpomíná jako na inspirující setkání s patrioticky smýšlejícími lidmi. „Překvapilo mě, jak většina důstojníků, se kterými jsme se setkali, dávala najevo svůj vztah k České republice. Nebyl v tom žádný patos nebo předstírání. Měli jsme pocit, že to k téhle službě prostě patří,“ popsal Pavel.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!