Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Francie vyhostila Romy. A co dál?

Evropa

  17:11
Nemyslela jsem si, že se k tomu budu ještě vracet, ale nedá mi to. Kauza bulharských a rumunských Romů deportovaných z Francie totiž nabývá na rozměrech.

Francouzští policisté kontrolují doklady rumunských Romů v táboře u Aix-en-Provence foto: Reuters

Francouzská vláda se již několik dní brání, že při vyhošťování postupuje naprosto v souladu s předpisy Evropské unie. A že si je samozřejmě vědoma, že tento jednotlivý krok nic nevyřeší a vše musí být debatováno na evropské úrovni. Jaké bylo proto překvapení, když na schůzku o imigraci a Romech pozvala jen Itálii, Španělsko, Německo, Británii, Belgii, Řecko, a pozor – Kanadu. Prý kvůli Romům z Česka a Maďarska. Pozval někdo zástupce Rumunů a Bulharů? Ne. Někoho z Česka? Ne.

Setkání o imigraci a Romech by se mělo konat 6. září v Paříži. Jak to ale zatím vypadá, zástupcům vybraných zemí se na něj příliš nechce. Britové a Němci prý chtějí poslat místo ministrů vnitra jen státní tajemníky či náměstky. A z Belgie (která sice předsedá EU, ale na seznamu pozvaných původně ani nebyla) nechce nikdo přijet vůbec. Proč? Aby to nevypadalo, že Francouzům příliš "fandí". "Vypadá to, že Francie chce vyvolat dojem, že země EU schvalují, co dělá. Belgie se tedy nejspíš nezúčastní," citoval server EUObserver nejmenovaný belgický diplomatický zdroj.

Francie ruší romské osady.

Kanadu prý Francouzi pozvali kvůli tomu, že "má problémy s množstvím Romů z České republiky a Maďarska". Že by si poslechli i druhou stranu? Ne. Do Budapešti žádná pozvánka nedošla. Stejně tak podle informací LN nikdo nezval ani zástupce české diplomacie či zmocněnce pro lidská práva.

Nepozvali ani Polsko, které se jako velká země obvykle podobných setkání účastní, ani žádného z představitelů Evropské komise. Nabízí se povzdechnutí – holt jsou tu nové členské země (ty nikdo k jednacímu stolu nezve) a staré členské země (které všechno vyřeší za nás, aniž by se nás ptali), některé státy jsou si rovny, jiné rovnější...

Francouzi mají nyní největšího spojence v Italech. Jejich ministr vnitra Roberto Maroni se již nechal slyšet, že v Paříži by se mělo dohodnout následující – automatické vyhošťování všech lidí z jiných zemí EU, kteří se nejsou schopni sami finančně zajistit. I Řekové již vyjádřili své obavy, že zářijová schůzka bude nejspíš taková italsko-francouzská "two men show" na téma Romové.

Francouzští vládní představitelé ale zašli ještě dál. Začali totiž vyhrožovat. Jistě, v rámci boje proti trestné činnosti mají právo vyhošťovat, ale hrozit kvůli Romům postihem celé zemi? "V Rumunsku žije dva a půl milionu Romů a je na rumunské zodpovědnosti, aby je zapojili do společnosti. Není to Francie, která by měla integrovat rumunské Romy," citovala všechna rumunská média francouzského státního tajemníka pro evropské záležitosti Pierra Lelloucheho. Oficiálně přitom žije v Rumunsku 535 tisíc Romů, Francouzi mají asi jiná čísla.

Romské rodiny čekající na letadlo do Rumunska

Důležitější je však jeho druhý citát: "Rumunská vláda to musí považovat za národní prioritu, a pokud se tak nestane, mohou se stát některé věci, zejména pokud jde o vstup Rumunska do Schengenu." Bulharsko a Rumunsko by se měly stát součástí evropského území bez hraničních kontrol již příští rok. Bukurešť se teď bojí, že k tomu nedojde, protože je Francouzi budou blokovat.

Evropská komise ale jakékoli směšování těchto dvou témat odmítá. "Integrace menšin nesouvisí se Schengenem, kde jde o zrušení kontrol na hranicích či o policejní spolupráci," uvedl Matthew Newman, mluvčí komisařky pro spravedlnost Viviane Redingové. Jenže některé země si to nemyslí a bude ještě hodně zajímavé sledovat, jak se současná situace vyvine.

Závěrem jen pár řečnických otázek: Dovedete si představit, že bychom takto vyhošťovali Romy z České republiky my? A že by nám to relativně v poklidu jako je tomu u Francouzů prošlo?