Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Padesátkou projíždí jen každoroční jízda veteránů

Starostové píší

  1:49
VRÁTO (Jihočeský kraj) - Zajistit bezpečnost spoluobčanů by měla být vždy prvořadá věc pro zastupitelstva v malých obcích, ale i ve velkých městech.

Obcí Vráto prochází komunikace II. třídy, po níž denně projede až 14 tisíc aut. foto: ARCHIV RADNICE

V naší obci se již řadu let takřka každodenně potýkáme s nárůstem provozu hlavně osobní, ale i nákladní dopravy, která využívá komunikaci II. třídy vedoucí středem naší obce. Je to historická výpadovka z Českých Budějovic směrem na Vídeň. V dnešní době z důvodu obrovského stavebního boomu jak v samotném Vrátě, tak i v okolních obcích, projede denně po této komunikaci i 14 000 aut. Při takto hustém provozu je velkým problémem tuto komunikaci bezpečně přejít.

Proto zastupitelstvo již v roce 2011 rozhodlo o vybudování přechodu pro chodce, který je navíc osazen ostrůvkem, výstražnými světly a nočním osvětlením. Investice dosáhla půl milionu korun, ale vzhledem k získané dotaci znamenala zátěž obecního rozpočtu jen v řádu několik desítek tisíc korun. Zároveň jsme však v tomto roce obdrželi dopis od Správy a údržby silnic Jihočeského kraje, který krajskou komunikaci spravuje, o plánované opravě. Počáteční radost brzy vystřídaly starosti. Bylo nám totiž doporučeno urychlit všechny stavební činnosti okolo komunikace s tím, že po následné opravě nebude možno deset let zasahovat do vozovky.

Urychlili jsme proto práce na plánované rekonstrukci chodníků a veřejném osvětlení a po získání stavebního povolení se v roce 2012 mohlo začít se stavebními pracemi. Bohužel se v té době obci nepodařilo získat dotaci, a tak nezbylo, než si vzít investiční úvěr šest milionů korun. Akce byla dokončena ještě v témže roce a přispěla velkou měrou ke zlepšení bezpečnosti našich spoluobčanů procházejících středem obce. Nově vzniklo i další místo na přecházení vozovky, které je rovněž osazené ostrůvkem a nočním osvětlením. V roce následujícím se nám navíc podařilo získat dotaci na výsadbu zeleně kolem silnice, zmizely tak pruhy kamení u chodníků. Namísto toho chodníky od vozovky oddělují pruhy keřů. V minulém roce se navíc, po letech příprav, podařila rekonstrukce křižovatky Na rozcestí, která protíná hranici katastru Vráta a sousedního Rudolfova. V tomto trendu bychom chtěli pokračovat i v následujících letech, a tak je v plánu prodloužení stávajících chodníků a vybudování dalšího místa na přecházení.

Bohužel se stále potýkáme s neukázněností řidičů. Předepsanou „padesátkou“ obcí projíždí snad jen každoroční spanilá jízda veteránů. Navrhovaný informační panel, který by měřil momentální rychlost projíždějících vozidel, je z mého pohledu v dnešní době tak trochu mrháním finančních prostředků obce, protože tak jako na různé figuríny mužů a žen zákona si na něj projíždějící řidiči brzy zvyknou a požadovaný efekt během pár týdnů vyprchá. Zbývá jen doufat, že se v následujících letech morálka a ukázněnost řidičů zlepší a nebudeme tak svědky hororových chvilek, kdy jeden řidič zastaví, aby umožnil přejít chodci přechod, a druhý za ním neudělá nic jiného, než že stojící auto objede okolo ostrůvku v protisměru.

Martin Muchka, starosta obce Vráto, ODA

Martin Muchka, starosta obce Vráto, ODA

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ s ubytováním v BRNĚ (25-35000)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč