Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krmení jen zhoršuje situaci, láká myši a potkany

Starostové píší

  1:51
NÁCHOD (Královéhradecký kraj) - Problém s toulavými zvířaty, a především kočkami, se týká prakticky všech měst a obcí, Náchod bohužel není výjimkou. Od loňského roku intenzivně pracujeme na systematickém, a především dlouhodobém řešení. Rozhodně nechceme, aby nám tento problém přerostl přes hlavu, na druhou stranu to také není věc, kterou bychom vyřešili přes noc mávnutím kouzelného proutku.

V loňském roce se náchodští strážníci postarali o osmnáct toulavých koček. foto: ARCHIV RADNICE

Nabídka zařízení v blízkém okolí i v celém kraji, která by se uměla o kočky profesionálně postarat a poskytnout jim nezbytnou péči, není bohužel příliš velká a je samozřejmě kapacitně omezená, což nám řešení situace příliš neulehčuje. Na druhou stranu bych rád zdůraznil, že si těchto organizací nesmírně vážíme, jejich práce je náročná a velmi potřebná.

Velmi dobře si uvědomujeme, že pokračování nekontrolovatelného množení koček není přípustné. Pouze tak přibývá zvířat, která nemají dostatečnou péči. V minulém roce jsme se prostřednictvím naší městské policie postarali o 18 koček, z nichž většina byla ještě malá koťata, navíc zraněná a nemocná. Zajistili jsme jim veterinární péči, potřebné operace a následně našli nové majitele a domov. Bohužel nemáme ani zkušenosti, ani kapacity, abychom tyto služby, včetně odchytu, kastrace a následné péče, mohli poskytovat všem zvířatům. Proto velmi stojíme o spolupráci se soukromými organizacemi, které se již odchytu koček věnují.

Začátkem letošního roku jsem se účastnil jednání se zástupci depozita, které péči o toulavé kočky zajišťuje už několik let. Z mého pohledu bylo jednání opravdu přínosné a po oboustranné dohodě jsme se domluvili na záměru najít poskytovatele komplexních služeb odchytu koček a také následné péče o ně. Rada města tento záměr v polovině ledna schválila a nyní připravujeme poptávkové řízení.

Jsem opravdu rád, že se věci hýbou správným směrem a chystaný program toulavým kočkám pomůže. Zároveň bych ale rád apeloval na občany, protože i ti mohou k řešení celé situace přispět. Krmení toulavých zvířat, i když je dobře míněno, bohužel celou situaci ještě zhoršuje – toulavé kočky se na dané místo začnou stahovat a nejsou samy - často se k nim přidají i myši a potkani. Stejně tak není vhodné pouštět své nekastrované kočky na toulky po městě, protože tak dochází k nekontrolovatelnému množení. Nemile překvapeni tak jsou nejen majitelé, jejichž mazlíčci si z vycházky přinesou „dáreček“, ale i strážníci, které občané volají k nemocným či opuštěným koťatům. Je opravdu potřeba, abychom se zodpovědně chovali všichni, milovníci i majitelé zvířat.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...