21. února 2019 1:19 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Po kreplích se u nás jen zapráší

Hlučínský masopust | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlučínský masopust | foto: ARCHIV RADNICE

HLUČÍN (Moravskoslezský kraj) Kdysi silná tradice lidových masopustů se v letech minulých z Hlučína zcela vytratila. Oprášila ji až loni skupinka místních obyvatel, kteří iniciují celou řadu komunitních akcí zejména ve vazbě na křesťansko-katolickou historii Hlučínska.

Že město jako instituce nemusí být jejich pořadatelem, ale pouze pro ně poskytuje vstřícné zázemí, považujeme za ten nejlepší důkaz silné občanské angažovanosti lidí z Hlučína. A jsme na ně pyšní.

Hlučínský masopust se tak letos už podruhé zařadí po bok čistě občanských akcí, jako jsou předvánoční stavba obřího adventního věnce na náměstí, velikonoční výzdoba centra města a vztyčení obrovského slámového zajíce u nejfrekventovanější komunikace a podobně.
Loňský, v novodobé historii první ročník Hlučínského masopustu, který byl svým způsobem sázkou do loterie, se opravdu vydařil. Masky přišly tradiční, takže nechyběli ani medvěd nebo smrtka, ale i netradiční, jako třeba klaun. Po produktech domácí zabijačky i skvělých kreplí se jen zaprášilo a naše domácí kapela Hlučíňanka roztančila celé náměstí. Proto jsme organizátorům i letos s chutí a důvěrou poskytli předem stanovený finanční rozpočet na pořádání obdobných komunitních a občanských setkání i maximální technickou podporu naší, k tomu určené, městské příspěvkové organizace Sport a kultura Hlučín.

Na loňském receptu znovuobjevené tradice masopustu se letos nic nemění. V sobotu 23. února od 9 do 14 hodin se budeme opět veselit v maskách i bez nich, jíst, pít a tančit po náměstí a připomínat si, že už jen necelé dva měsíce zbývají do příchodu nejvýznamnějšího křesťanského svátku Velikonoc s oslavou Ježíšova zmrtvýchvstání.

PAVEL PASCHEK, starosta Hlučína, Občané pro Hlučín

PAVEL PASCHEK, starosta Hlučína, Občané pro Hlučín

PAVEL PASCHEK, starosta Hlučína, občané pro Hlučín

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?